Coğrafi Kodlama/Adresten Nokta Oluşturma

Bu videoda; bir tabloyu coğrafi olarak kodlayacağız.

Bu derste bir tabloyu nasıl coğrafi olarak kodlayacağınızı öğreneceksiniz. Coğrafi kodlama ile verilerinizi harita üzerinde noktasal olarak sunabilirsiniz. Bu işlem ile veri setinizdeki coğrafi bilgiler (adres veya posta kodu gibi) okunur, harita üzerinde bulunur ve verinizi göstermek için oraya bir nokta konur. Kayıtlarınızın hepsi harita üzerine yerleştirildiği zaman, artık MapInfo’nun sunduğu bütün araçlarla onları analiz edebilirsiniz.

Kapsanan Özellik ve Konular

  • Adres Sahalarını Kullanarak Coğrafi Kodlama
  • Sorarak Coğrafi Kodlama
  • Coğrafi Olarak Kodlanmayan Kayıtları Seçme
  • El ile Coğrafi Kodlama

Pratik Kullanım

Çoğu veritabanı kayıtları sokak adresi, posta kodu, ilçe ve il gibi coğrafi kayıtları da içerir. Coğrafi ilişkileri daha iyi görmek için de verilerimizi haritalarız. Verilerinizi harita üzerinde gösterdikten sonra coğrafi ve mekansal birçok analiz yapabilecek duruma gelebilirsiniz. Coğrafi kodlama, verilerinizi harita üzerine yerleştirmenin yollarından biridir.

Belli noktaların koordinatlarını almak için mevcut haritaları, MapInfo’nun bulma yeteneği ile araştırabiliriz. Aslında coğrafi kodlama, Bul komutunu kullanmaya oldukça benzer. Yalnızca coğrafi kodlamada, bulmak istediğimiz yeri yazmak yerine, MapInfo’nun bu bilgiyi veritabanı dosyamızdaki bir kolondan okumasını sağlarız. Sonra da bulunan noktalar, tablomuza coğrafi obje olarak eklenir.