MapBasic: VB Tabanlı Ücretsiz Yazılım Geliştirme Aracı

MapBasic, MapInfo Pro üzerinde, uygulama geliştirmeye yarayan basic tabanlı bir programlama dilidir. Aynı zamanda, Basic diline CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi) yeteneklerinin eklenmesi ile oluşmuş, zengin fonksiyon kütüphanesi ile gelişmiş bir CBS geliştirme ortamıdır.

MapBasic Logo

MapBasic, kullanıcıya kolaylık sağlamak için yeni diyalog kutularının tanımlanması ve bir dizi işlemi kullanıcılar için otomatik olarak yapacak programlar geliştirmeye yarar. Kullanıcılar, MapInfo Pro menülerinde değişiklik yapabilir, kendilerine yeni menüler oluşturup ekleyebilir. Böylece, MapInfo içerisinde defalarca yaptığımız bir dizi işlemi MapBasic sayesinde otomatik hale getirmiş oluruz. Örneğin, yüzlerce ayrı dosyada bulunan verilerin ayıklanarak ayrı ayrı tablolara tasnif edilmesi işlemi için yüzlerce kere sorgulama ve tabloya yeni kayıt ekleme işlemini uygulamak zorunda kalabiliriz. MapBasic ile geliştirilecek bir uygulama ile ayrı tablolarda bulunan veriler sorgulanarak ayrı tablolara otomatik olarak eklenebilir ve bu işlem birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilmiş olur. MapBasic sadece CBS programlama dili olmayıp aynı zamanda güçlü bir veri tabanı yöneticisidir. Sorgulama dili olarak yaygın bir şekilde kullanılan SQL (Structured Query Language) MapBasic içerisinde standart olarak kullanılmaktadır.

MapBasic uygulama geliştirme ortamı, notepad programını andıran basit bir arayüze sahiptir. MapBasic üzerinde tanımlanmış 300’ e yakın prosedür ve fonksiyon vardır. Aynı zamanda her bir fonksiyon ve prosedür hakkında ayrıntılı bilgi almak için güncel bir yardım dosyasını da bünyesinde barındırır. Lokal, global, string, nümerik, mantıksal, tarihsel ve obje tipli değişken tanımlamasına izin verir.

Integrated Mapping özelliği ile MapInfo Pro aynı zamanda MapBasic dışında kullanıcıların alışmış oldukları ortamları da (VB, Delphi, Visual Basic, Power Builder vs…) desteklemektedir. Bu özellik, OLE (Object Linking and Embedding) ve DDE (Dynamic Data Exchange) desteği ile gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda MapInfo’ yu OLE (Object Linking and Embedding) otomasyonu üzerinden kontrol etme, MapInfo pencerelerini bu uygulamalar içerisinde oluşturma, uygulama arayüzünün bir parçasıymış gibi görünmesi ve bu uygulamalarda hazırlanan Windows DLL (Dynamic Link Libraries)’ lerinin MapBasic yardımı ile MapInfo üzerinden çağrılması diğer avantajlarıdır. Basic tabanlı olması sebebiyle öğrenilmesi kolay bir programlama dilidir. Oldukça esnek yapısı sayesinde diyaloglardan tasarım esnasında prosedür çağırmak mümkün hale gelmiştir. MapBasic içerisinde herhangi bir bilgiyi farklı dosya türlerine yazmakta mümkündür.

Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan da Takip Edebilirsiniz