MapBasic

MapInfo Pro Uygulama Geliştirici

MapBasic, MapInfo Pro üzerinde uygulama geliştirmeye yarayan basic tabanlı bir programlama dilidir. Aynı zamanda Basic diline CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi) yeteneklerinin eklenmesi ile oluşmuş, zengin fonksiyon kütüphanesi ile gelişmiş bir CBS geliştirme ortamıdır.

MapBasic, MapInfo Pro’nun coğrafi işlevselliğini özelleştirilmesine, tekrarlayan işlemleri otomatikleştirilmesine ve MapInfo Pro’yu diğer uygulamalarla hızlı ve kolay bir şekilde entegre edilmesine olanak tanır.

MapBasic ile İşlemler Daha Hızlı ve Daha Kolay

MapBasic, kullanıcıya kolaylık sağlamak için yeni diyalog kutularının tanımlanması ve bir dizi işlemi kullanıcılar için otomatik olarak yapacak programlar geliştirmeyi sağlar. Kullanıcılar MapInfo Pro menülerinde değişiklik yapabilir, kendilerine yeni menüler oluşturup ekleyebilirler. Bu işlemler ile MapInfo Pro yazılımında birden fazla yapılan bir dizi işlem MapBasic aracılığıyla otomatik olarak yapılabilmektedir. Örneğin, yüzlerce ayrı dosyada bulunan verilerin ayıklanarak ayrı ayrı tablolara aktarılması işlemi için yüzlerce kere sorgulama ve tabloya yeni kayıt ekleme işlemi uygulamak gerekir. MapBasic yazılımında geliştirilecek bir uygulama ile ayrı tablolarda bulunan veriler sorgulanarak ayrı tablolara otomatik olarak eklenebilir ve bu işlem birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.

Özel Uygulamalar Oluşturun ve MapInfo Pro'yu Özelleştirin

MapBasic ile tekrar eden işlemleri otomatikleştirebilir, MapInfo Pro’da yeni yetenekler ekleyebilir ve MapInfo Pro’yu diğer uygulamalarla entegre edebilirsiniz. MapInfo Pro için ücretsiz geliştirme ortamı ve programlama dili olan MapBasic, tek tek menü öğelerini gizleme veya yeniden sıralama gibi basit işlemlerden haritalama uygulamaları oluşturmaya kadar çok çeşitli işlemler için kullanılabilir.

Özellikle programlama konusunda yeniyseniz MapBasic’te kapsamlı yardıma, ayrıntılı belgelere ve uygulama örneklerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca MapInfo Pro arayüzü içinde yer alan MapBasic aracı ile yapılan işlemlerin kod karşılıkları görüntülenebilmektedir. Bu sayede yapılan işlemlerin kod karşılıklarından yararlanarak MapBasic’te uygulamalarınızı daha kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

MapBasic 3

MapBasic dili ile, C, C++, Vb.net, C#.net, Python dillerinde geliştirmeler yapılabilmektedir. Bu esnek geliştirme ortamı kullanılarak MapInfo topluluğunda ücretsiz olarak sunulan çeşitli üçüncü taraf uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulamaları indirmek için MapInfo Marketplace portalını ziyaret edebilirsiniz.

MapBasic 4

Başarı Hikayelerimizi İncelediniz mi?

Ürünlerimiz/Çözümlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi