Google Maps Platform: Maps API Nedir?

Google Maps Platform Nedir?

Google Maps Platform, geliştiricilere Google Haritalar’ı sayfalarına entegre etmek, Google Haritalar’dan veri almak, basit kullanım veya kapsamlı kişiselleştirmelere olanak sağlayan bir Google ürünüdür.

Önceki adıyla Google Maps, artık Google Maps Platform olarak güncellenmiştir.

Google Maps API Nedir?

Google Maps API, harita tabanlı farklı amaçlı çözümlerde kullanılan Google Maps Developer Console‘da  bulunan hazır kodlardır.

Peki API (Application Programming Interface) Nedir?

API (Application Programming Interface),  Türkçe adıyla Uygulama Programlama Arayüzü, bir yazılımın diğer yazılımlar içerisinde belirli/tanımlı fonksiyonlarını kullanabilmesi adına oluşturulmuş bir arayüzdür.

Google Maps API Nasıl Çalışır? - Kullanımı

Google Maps API kullanımı gayet basittir. Aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

⇒ Google Maps API’ları internette açık kaynak kodlu olarak bulunmaktadır. Herhangi biri tarafından sistemine entegre edilebilir haldedir.

Aylık $200 değerinde kullanımı developer’ın deneyebilmesi için sağlamaktadır.

⇒ Hazır kodlar bir API Key yardımıyla sorgulanabilir haldedir.

Google Maps API Saticisiyiz

Google Maps Platform (API) Kullanmak Bana Ne Kazandırır? – Faydaları Nelerdir?

Harita tabanlı bir çok çözüm bulunmaktadır. Şirketler yapısına göre Google Maps’in birçok farklı özelliğinden yararlanmaktadır.

Fayda anlamında ise, örneğin saha ekiplerinin navigasyon kullanarak A noktasından B noktasına giderken kullanacağı karayolları haritası ile rotalama ile zaman, benzin yani maliyetten kazanç sağlamalarına yardımcı olabilir. Daha sonraki adımlarda ise birden çok durağın mesafe hesaplama matrisi kullanarak birbirlerine olan uzaklıklarına göre bir sıralama yapılır ve optimizasyon işlemi gerçekleştirilebilir.

Birçok firma altlık harita olarak Google Maps kullanmaktadır. Güncel uygu görüntüsü sayesinde araç takip sistemlerinde tercih nedenidir.

Ayrıca daha önce gitmediğiniz ve bilmediğiniz bir adresin sokak görünümü (street view) ile incelemesini yapabilirsiniz.

Google Maps API Dokümanları Nelerdir? – Nasıl Ulaşabilirim?

Google Maps Platform 1

Google Maps API ile Adres Bulma

Türkiye (TR) Haritası ve dünya haritası için kullanıcılar tarafından iletilen feedback’ler ile güncellenmekte ve kullanıcılara optimum kalitede bir hizmet verilmektedir.

CBS sistemlerinde analiz yapabilmenin başlangıcı olan en önemli API’lardan biri Geocoding API’dır. Mevcutta bulunan varlıklar, uydu görüntüsü (Google Maps API for JavaScript) üzerine işlenebilir ve analizler gerçekleştirilebilir.

Geocoding API(Coğrafi Konum) X ve Y koordinatından açık adresi il, ilçe, mahalle, cadde, sokak ve kapı numarasına kadar belirleme özelliği vardır.

Bunlara ek olarak, açık adresten de X ve Y koordinatını elde etme yeteneğine sahiptir.

Google Maps Partnerliği Nedir?

Google Maps Partner’i olan Başarsoft Bilgi Teknolojileri A.Ş., Türkiye’de bulunan ilk partnerdir ve harita işlemlerini 20 yılı aşkın tecrübesiyle, uzman CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) ekibiyle sürdüren şirkettir.

Google Maps ürününün kullanımını aylık “Free (Ücretsiz)” kısmı dolduran ve fatura isteyen kullanıcılara sistemi aktif etme yetkilendirmesi yapılan firmalardır.

Ayrıca kredi kartına sahip olmayan işletmeler için, “For development purposes only” yazısı ve haritanın önünde bulunan perdenin kaldırılması konusunda yardımcı olan firmalardır.

Google Maps API Nedir

Google Maps (Cloud) Türkiye Partneri Başarsoft’tan Hizmet Alırsam

Başarsoft’tan bu hizmeti aldığınızda vadeli fatura gönderebiliyoruz. Google ise sistemi gereği fatura gönderimi yapmıyor.

Başarsoft yüksek hacimli kullanımlarda Google’dan daha uygun fiyat sağlayabilir.

Ayrıca Başarsoft, toplantılar düzenleyerek mevcutta kullanılan sistemi inceleyip, nasıl daha optimize kullanılacağını ve daha az maliyet – daha fazla verimli kullanabileceğiniz konusunda da uzman ekibiyle destek vermektedir.

Başarsoft Google Maps API ve Cloud Satışı İletişim Bilgileri

Google Cloud Platform ürünü için de 2020’den itibaren partner olarak hizmet vermekteyiz.

Google Cloud ve Google Maps konularında sizlere destek olmamızı isterseniz google@basarsoft.com.tr adresine mail attığınız takdirde, konuyla ilgili uzman arkadaşlarımız sizlere geri dönüş gerçekleştirecek.

Başarsoft Google Maps Platform Profili

Başarsoft Bilgi Teknolojileri A.Ş. Google Maps Platform Partners profiline buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.