Google Maps Platform

Google Maps Platform, geliştiricilere Google Haritalar’ı sayfalarına entegre etmek, Google Haritalar’dan veri almak, basit kullanım veya kapsamlı kişiselleştirmelere olanak sağlayan bir Google ürünüdür.

Önceki adıyla Google Maps, artık Google Maps Platform olarak güncellenmiştir.

Başarsoft Google Maps API ve Cloud Satışı İletişim Bilgileri

Google Cloud Platform ürünü için de 2020’den itibaren partner olarak hizmet vermekteyiz.

Google Cloud ve Google Maps konularında sizlere destek olmamızı isterseniz google@basarsoft.com.tr adresine mail attığınız takdirde, konuyla ilgili uzman arkadaşlarımız sizlere geri dönüş gerçekleştirecektir.

Başarsoft Google Maps Platform Profili

Başarsoft Bilgi Teknolojileri A.Ş. Google Maps Platform Partners profiline buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Google Maps API Nedir?

Google Maps API, harita tabanlı farklı amaçlı çözümlerde kullanılan Google Maps Developer Console‘da bulunan hazır kodlardır.

Google Maps API JavaScript

Google Maps Platform Hakkında Detaylı Bilgi

Formu doldurun, size hemen ulaşalım.

API (Application Programming Interface) Nedir?

API (Application Programming Interface),  Türkçe adıyla Uygulama Programlama Arayüzü, bir yazılımın diğer yazılımlar içerisinde belirli/tanımlı fonksiyonlarını kullanabilmesi adına oluşturulmuş bir arayüzdür.

Google Maps API Nasıl Çalışır? - Kullanımı

Google Maps API kullanımı gayet basittir. Aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

⇒ Google Maps API’ları internette açık kaynak kodlu olarak bulunmaktadır. Herhangi biri tarafından sistemine entegre edilebilir haldedir.

Aylık $200 değerinde kullanımı developer’ın deneyebilmesi için sağlamaktadır.

⇒ Hazır kodlar bir API Key yardımıyla sorgulanabilir haldedir.

Google Maps API Partneri

Google Maps Platform (API) Kullanmak Bana Ne Kazandırır? – Faydaları Nelerdir?

Harita tabanlı bir çok çözüm bulunmaktadır. Şirketler yapısına göre Google Maps’in birçok farklı özelliğinden yararlanmaktadır.

Fayda anlamında ise, örneğin saha ekiplerinin navigasyon kullanarak A noktasından B noktasına giderken kullanacağı karayolları haritası ile rotalama ile zaman, benzin yani maliyetten kazanç sağlamalarına yardımcı olabilir. Daha sonraki adımlarda ise birden çok durağın mesafe hesaplama matrisi kullanarak birbirlerine olan uzaklıklarına göre bir sıralama yapılır ve optimizasyon işlemi gerçekleştirilebilir.

Birçok firma altlık harita olarak Google Maps kullanmaktadır. Güncel uygu görüntüsü sayesinde araç takip sistemlerinde tercih nedenidir.

Ayrıca daha önce gitmediğiniz ve bilmediğiniz bir adresin sokak görünümü (street view) ile incelemesini yapabilirsiniz.

Google Maps API Dokümanları Nelerdir? – Nasıl Ulaşabilirim?

Google Maps Türkiye Partneri Başarsoft

Google Maps Partner’i olan Başarsoft Bilgi Teknolojileri A.Ş., Türkiye’de bulunan ilk partnerdir ve harita işlemlerini 20 yılı aşkın tecrübesiyle, uzman CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) ekibiyle sürdüren bir şirkettir. Bunun yanı sıra, Google Maps ürününü kullanmak için başvurulacak firmadır.

Google Maps (Cloud) Türkiye Partneri Başarsoft’tan Hizmet Alırsam

Başarsoft’tan bu hizmeti aldığınızda vadeli fatura gönderebiliyoruz. Google ise sistemi gereği fatura gönderimi yapmıyor.

Başarsoft yüksek hacimli kullanımlarda Google’dan daha uygun fiyat sağlayabilir.

Ayrıca Başarsoft, toplantılar düzenleyerek mevcutta kullanılan sistemi inceleyip, nasıl daha optimize kullanılacağını ve daha az maliyet – daha fazla verimli kullanabileceğiniz konusunda da uzman ekibiyle destek vermektedir.

Google Maps API Before
Google Maps API After

Google Maps JavaScript API Nedir?

Haritalar (JavaScript API), web sayfalarında ve mobil cihazlarda kendi içeriğiniz ve görüntülerle özelleştirmenize olanak tanıyarak harita görüntüleme işlemini gerçekleştirir. Haritalar, katmanları ve stilleri, kontrolleri ve çeşitli hizmetleri kullanarak değiştirebileceğiniz dört temel harita türü (yol haritası, uydu, karma ve arazi) içerir.

Google Maps Platform JavaScript API

Google Maps API Mesafe Hesaplama Nedir? – Nasıl Yapılır?

Mesafe hesaplama işlemi Distance Matrix API ile gerçekleştirilir. Başlangıç ve varış noktalarından oluşan bir matris için seyahat mesafesi ve süresi sağlayan bir hizmettir. API, Google Maps API tarafından hesaplandığı şekliyle başlangıç ve bitiş noktaları arasındaki rotaya dayalı olarak bilgi verir.

Zaman ve mesafeleri hesaplarken hangi ulaşım modunun kullanılacağını belirleyebilirsiniz. Şu anda aşağıdaki seyahat modları desteklenmektedir:

Bisiklet, bisiklet yolları ve tercih edilen sokaklar üzerinden bisiklet için yol tarifi ister (şu anda yalnızca ABD ve bazı Kanada şehirlerinde mevcuttur).

Araç (varsayılan), yol ağını kullanan standart sürüş yönlerini gösterir.

Toplu taşıma, toplu taşıma rotaları(varsa) üzerinden yol tarifi ister

YÜRÜME, yaya yolları ve kaldırımlar (varsa) üzerinden yaya yol tarifi ister.

Google Maps API ile Adres Bulma

Türkiye (TR) Haritası ve dünya haritası için kullanıcılar tarafından iletilen feedback’ler ile güncellenmekte ve kullanıcılara optimum kalitede bir hizmet verilmektedir.

CBS sistemlerinde analiz yapabilmenin başlangıcı olan en önemli API’lardan biri Geocoding API’dır. Mevcutta bulunan varlıklar, uydu görüntüsü (Google Maps API for JavaScript) üzerine işlenebilir ve analizler gerçekleştirilebilir.

Geocoding API(Coğrafi Konum) X ve Y koordinatından açık adresi il, ilçe, mahalle, cadde, sokak ve kapı numarasına kadar belirleme özelliği vardır.

Bunlara ek olarak, açık adresten de X ve Y koordinatını elde etme yeteneğine sahiptir.

Google API Key Oluşturma

Google Maps API Key alma nasıl yapılır sorusunun cevabını kısaca özetleyecek olursak aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

https://console.cloud.google.com adresine girilip oturum açılmalıdır.

API anahtarı, kullanım ve faturalandırma amaçlarıyla projenizle ilişkili istekleri doğrulayan anahtardır. Projenizle ilişkilendirilmiş en az bir API anahtarına sahip olmalısınız

API Anahtarı oluşturmak için:

  • • Cloud Console’da, proje seçici sayfasında, API Anahtarı eklemek istediğiniz bir Google Maps projesi seçin veya oluşturun.

Proje Seçimi sayfasına gidin

  • • API’ler ve Hizmetler> Kimlik Bilgileri sayfasına gidin.

Kimlik Bilgileri sayfasına gidin

  • • Kimlik Bilgileri sayfasında, Kimlik bilgileri oluştur> API anahtarı’nı tıklayın. API anahtarı oluşturulan iletişim kutusu, yeni oluşturulan API anahtarınızı görüntüler.

Yeni API anahtarı, API anahtarları altındaki Kimlik Bilgileri sayfasında listelenir. (Kullanmadan önce API anahtarını kısıtlamayı unutmayın.)

API Anahtarı ve Faturalandırma Hataları

Belirli koşullar altında, karartılmış bir harita veya “yalnızca geliştirme amaçlı”(For Development purposes only) metni ile filigranlı “negatif” Sokak Görünümü resmi görüntülenebilir. Bu davranış genellikle bir API anahtarı veya faturalandırma ile ilgili sorunları gösterir. Google Maps Platform ürünlerini kullanmak için, hesabınızda faturalandırmanın etkinleştirilmesi ve tüm isteklerde geçerli bir API anahtarı bulunması gerekir.

https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/overview#Troubleshooting

Başarı Hikayelerimizi İncelediniz mi?

Ürünlerimiz/Çözümlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi