DOABİS

DOABIS (Doğalgaz Altyapı Bilgi Sistemi) Nedir?

Doğalgaz Altyapı Bilgi Sistemlerinin kullanılması ile CBS tabanlı abone, şebeke, şebeke envanteri, alt yapı işlemleri dijital ortama aktarılarak takibi kolaylaştırılabilir. Abone bilgi sisteminde bulunan abonelerin gerçek dünyada hangi konumda olduğunun bilinmesi ile yapılacak sayaç sökme-takma, bakım-onarım-arıza işlemleri ve bu işlemlerden hangi abonelerin etkilenebileceği bulunabilir. Ayrıca nerede ne kadar gaz tüketiminin yapıldığı ihtiyaca göre nereye ne kadar gaz verilebileceği hesaplanıp raporlanabilir.

Detaylı bilgi için www.doabis.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

doğalgaz altyapı

Genel Sistem Mimarisi

Sistem canlı veritabanı üzerinden çalışmakta olup çok kullanıcılı bir yapıya sahiptir. Diğer sistemlerle entegre çalışarak canlı ve güncel bilgiyi coğrafi bilgi ile birlikte sunabilmektedir.

Sistemdeki adres verilerinin tamamı veritabanında olup, oluşturulma ve güncellemelerinin yapılması CBS Masaüstü Adres Uygulaması ile gerçekleştirilmektedir.

Sistemdeki adres ve şebeke verilerinin sorgulanması, analizi ve raporların gösterimi ise CBS Web uygulaması ile gerçekleştirilmektedir.

doabis-ust

Adres Veri Yönetimi Modülü

  • CBS Masaüstü Adres Modülü ile adres verilerinin oluşturulması, güncellenmesi ve entegrasyonu kapsamında kullanılması doğrultusunda anlık ve tutarlı verinin yönetimi sağlanmaktadır.
  • Masaüstü uygulaması ile adresler üzerinde sorgulamalar yapılabilir ve harita üzerinde gösterilebilir.
  • gazsizlarGaz verilen veya abone alınan bölgeler görülüp harita üzerinden adreslerin incelenmesi yapılabilir.
  • Sektör ve bölge bazlı abonelik kabulü veya reddi için düzenleme yapılabilir gerekli kısıtlamalar koyulabilir.
  • Sistemde bulunmayan adreslerin sisteme girişi (yol, bina) yapılabilir ve güncellenebilir. Güncellenen adresler anında canlı olarak entegrasyon kapsamında olan Abone Bilgi Sisteminden görülebilir ve bu adresler üzerinden abonelik işlemleri gerçekleştirilebilir.
  • Uygulama Abone Bilgi Sistemi ile entegre çalıştığı için binalar üzerinde var olan abone bilgilerine ulaşılabilir.

Şebeke Veri Yönetimi Modülü

  • Şebeke verilerinin oluşturulması ve güncellenmesi için verinin toplanma ve oluşturulma şekline göre düzenlenebilir masaüstü modülleri vardır.
  • Şebeke verilerinin oluşturulmasında Excel/Ncn formatında belirli standartlarda gelen verinin MapInfo ortamına aktarılması gerçekleştirilebilir.
  • Var olan verinin düzenlenmesi ve güncellenmesi için şebeke veri yönetimi modülü üzerinde sayısallaştırma araçları bulunmakta ve bu araçlar yardımıyla kurallı ve doğru verinin yönetimi sağlanmaktadır.

Veri Girişi ve Güncelleme

ktmÇizim işlemlerinde altlık haritanın zenginleştirilmesi için DGN katmanları anlık olarak açılabilir ve haritada gösterilebilir. NCN olarak ölçülmüş koordinat bilgilerinin direkt sisteme entegre edilmesi ve bu veriler ışığında kolay ve doğru sayısallaştırmanın yapılabilmesi için NCN formatındaki dosyalar okunabilmektedir.

MapInfo formatına çevrilecek şebeke verileri Excel formatında okunarak MapInfo formatına aktarılabilmektedir.

CBS Web Uygulaması

CBS Web Uygulaması ile var olan adres ve şebeke verilerinin sorgulanması, web ortamında harita üzerinden gösterilmesi, bu verilerin üzerinde analiz ve raporların alınması gerçekleştirilebilir.

Her kullanıcı türü için farklı menüler ve araçlar görünerek kullanıcının ihtiyacına göre yapacağı işlemler ve yetkisi sınırlandırılmıştır.

Web üzerinden adres ve şebeke arama sorgulaması yapılabilmekte. Böylece bir yazılım kullanmadan veya program yüklemeden harita verileri istenilen yerden sorgulanabilir, görüntülenebilir ve çıktısı alınabilir.

Sonuç

Tüm CBS Programları veritabanı üzerinden canlı olarak çalışmakta olup, en güncel veriyi kullanıp oluşturmaktadırlar.

Doabis diğer sistemlerle entegre olabilmekte ve onların istediği coğrafi veriyi sağlayarak tutarsızlıklara ve yanlışlara engel olmakta, onlardan da abone verileri ve abone bağlı diğer sözel verileri alarak coğrafi verilerle birlikte göstermekte, analizlerde kullanabilmektedir.

3

 

Daha detaylı bilgi için DOABİS broşürümüzü inceleyebilirsiniz veya www.doabis.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Soru ve önerilerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?

Referanslar

Doabis sistemini kullanan bazı doğalgaz dağıtım firmaları:

akmercanref2baskentgazref2bursagazref2cinigazref2corumgazref2diyargazref2
eneryaref2esgazref2ingazref2izgazref2izmirgazref2kargazref2
kayserigazref2kirgazref2samgazref2selcukgazref2surmeligazref2palgazref2