T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Geokodlama Projesi

Çevre Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından 2015 yılında ihale edilmiştir. Projeni amacı True Ortofoto görüntüleri kullanarak sayısal altlıkların (Bina ve Yol datası) üretilmesi, üretilen bu verilerin belediyelerden sağlanan adres altlıkları ile ilişkilendirilerek UAVT kodlarını verilmesi ve bundan sonraki süreçte idarelerin veriyi güncel tutabilmesi için yazılım geliştirilmesidir.

Proje kapsamında pilot olarak Yozgat, Uşak, Gümüşhane, Çorum, Adıyaman, Malatya, Batman ve Nevşehir illerinde belediye sınırları içerinde çalışma yapılmıştır.

True Ortofotolar üzerinde Bina ve Yol datası üretilmiş sonrasında belediyelerle birebir çalışarak üretilen verilere UAVT kodu verilmiştir. Saha çalışması yapılmayan bu projede bina bazında eşleşme oranı %80 olarak tamamlanmıştır. Kalan veriler için saha çalışması yapılması öngörülmüştür.

Belediyelerin çalışma sonucunda kendi adres verilerin coğrafi olarak tutabilmeleri için WEB uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulama ile belediyeler yeni adres kaydı girebilme ve güncelleme işlemlerini yapabilmeleri sağlanmıştır.

Daha detaylı bilgi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Geokodlama broşürümüzü inceleyiniz.

Soru ve önerilerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz?