Raster Calculator

Raster Calculator; raster veriler üzerinde çeşitli hesaplamaların yapılmasını sağlar. NDVI, NDWI, NBR ve buna benzer analizlerinizi MapInfo Pro Advanced Modülü’nde yer alan Calculator seçeneği ile kolay bir şekilde yapabiliriz. Bu yazımızda Calculator seçeneğinin nasıl kullanıldığı NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) analizi üzerinden anlatılacaktır. İşlemlere başlamadan önce NDVI Analizi içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

NDVI analizi ile uydu görüntülerinin RED ve NIR bandları kullanılarak herhangi bir bölgeye ait bitki örtüsünün dağılışını, yoğunluğunu veya sağlık durumunu tespit edebilirsiniz. Bu örneğimizde Landsat 8-9 uydusuna ait RED ve NIR bandları kullanılmıştır.

Bu analiz için MapInfo Pro > Raster sekmesi > Raster Operations açılır listesi > Calculator seçeneğini kullanacağız.

Bir bitkinin ne kadar sağlıklı olduğunu anlamak için RED ve NIR ışınlarının absorpsiyon ve yansıma değerlerinin karşılaştırılması gerekir. NDVI analizi, uydu görüntülerinin yakın kızılötesi (NIR) ve kırmızı (RED) bandları kullanılarak belirli bir formüle göre oluşturulmaktadır.

Calculator penceresi > Expressions açılır listesinde hazır birçok hesaplama formülü bulunmaktadır. Bu formüllerin dışında manuel olarak istediğiniz formülü yazabilirsiniz. Bu uygulama için Calculate NDVI formülünü kullanacağız.

Calculate NDVI seçeneğine tıkladığımızda ihtiyacımız olan NDVI formülü otomatik olarak eklenecektir.

1.     Raster veriler üzerinden hesaplama yapılabilmesi için formüllerin yazıldığı ifade penceresidir.

2.     Formülde kullanılacak katmanların tanıtıldığı bölümdür.

3.     Hesaplama sonucunda oluşturulacak olan yeni katmanın adının ve dosya yolunun belirlendiği bölümdür.

Örneğimizde Landsat 8-9 uydu görüntüleri kullanılmıştır. Landsat 8-9 uydu görüntülerinde band 4 RED bandına, band 5 ise RED bandına karşılık gelmektedir. Bu sebeple 2 numaralı bölümde RED seçeneğine band 4, NIR seçeneğine band 5 katmanları tanıtılmıştır. Output kısmında isim ve dosyanın konumu tanıtıldıktan sonra Compute seçeneğine tıklanır. Açılan görevler penceresinden işlemin tamamlanma durumunu izleyebilirsiniz.

Yeni oluşturduğumuz NDVI adındaki katmanımız sol tarafta Gezgin penceresinde görülmektedir.

NDVI analizi sonucunda elde edilen değerler -1 ile +1 arasında değişmektedir. Sağlıklı ve yoğun bitki örtüsünün fazla olduğu yerlerde indeks değerleri +1’e doğru yaklaşırken, sağlıksız ve zayıf bitki örtüsünün fazla olduğu yerlerde ise indeks değeri -1’e doğru yaklaşmaktadır.

NDVI analizi sonucunda elde edilen değerler yapılacak olan çalışmaya uygun olacak şekilde renklendirilebilir. Örneğin; elde edilen değerler 0’dan düşükse taşlar, yolar ve evler gibi inorganik nesneler veya ölü bitkiler olduğu; 0 – 0.3 arası sağlıksız bitkilerin olduğu; 0.3 – 0.5 orta derecede sağlıklı bitkilerin olduğu; 0.5 ve daha üzeri ise çok sağlıklı bitkilerin olduğu şeklinde yorumlanabilir.

NDVI katmanının renklerini düzenlemek için Raster sekmesi > Advanced Color seçeneğini kullanabilirsiniz.

Yapılan renklendirmede koyu yeşil alanlar çok sağlıklı bitkilerin olduğu; açık yeşil alanlar sağlıksız bitkilerin olduğu, sarı alanlar ise taşlar, yolar ve evler gibi inorganik nesneler veya ölü bitkiler olduğu kabaca yorumlanabilir. Burada belirtilen değerler örnek amaçlıdır. Bu değerleri çalışmanıza göre istediğiniz aralıkta ve renkte özelleştirebilirsiniz.

Diğer MapInfo Blog İçeriklerimizi İncelediniz mi?

MapInfo Pro Hakkında Detaylı Bilgi