LiDAR Nedir?

LiDAR, bir başlangıç noktasından başlayarak çevre objelere gönderilen ışınların çarpması ve başlangıç noktasına geri dönmesinde geçen süreden yararlanarak başlangıç noktası ve obje arasındaki mesafenin hesaplanması yöntemine dayanan bir uzaktan algılama teknolojisidir. Temelde mesafe ölçmeye dayanmasının yanında objelerin ışığı yansıtma değerleri de tutularak obje hakkında elde edilen bilgileri arttırmaktadır.

LiDAR Açılımı Nedir?

LiDAR kelimesinin açılımı “Light Detection and Ranging” kelimelerinden oluşmaktadır. Bunun yanısıra bazı kaynaklarda ise LiDAR ifadesi “Laser Imaging Detection and Ranging” kelimelerinin baş harflerinden oluştuğu belirtilmektedir. LiDAR’ın Türkçe dilindeki karşılığı olarak “Işın Algılama ve Mesafe Ölçme” şeklinde belirtilebilir.

LiDAR Tarayıcı Nedir?

LiDAR teknolojisi tarayıcı, lazer ve GPS olmak üzere üç ana bileşenden oluşmaktadır. Yer yüzünde bir objenin net mesafesini ölçmek amacıyla çok fazla tercih edilen bir uzaktan algılama yöntemi olan LiDAR teknolojinin ilerlemesiyle paralel olarak çeşitli tarayıcılar vasıtasıyla bilgiler elde ederek veri üretmektedir.

LiDAR Sensör Nedir?

LiDAR Sensör, iletilen ışının objeden geri dönmesini algılayıp tespit edilmesini sağlayan teknolojidir. Günümüzde LiDAR’ın kullanım alanlarında meydana gelen çeşitlilikle beraber LiDAR sensörleri de farklı alanlarda kullanılmakta ve kullanım amacına göre sensörlerin boyutu ve türü değişiklik göstermektedir. Araçlar, robot süpürgeler, telefonlar, dronlar farklı LiDAR sensörlerinin kullanıldığı alanlara örnek olarak gösterilebilir.

LiDAR Data Nasıl Oluşturulur?

LiDAR, belirli bir yerden yansıttığı ışınların cisimlere çarpıp geri yansıtılma sürelerini ve ışığı yansıtma değerleri kullanarak mesafeyi ölçmektedir. Bu işlem ile LiDAR aracılığıyla mesafe ölçümüyle birlikte aynı zamanda yeryüzüne ait x, y, z bilgilerini toplayarak nokta bulutu datası üretir ve 3 boyutlu olarak modelleyebilmektedir.

Data toplanırken önemli kriterlerden biri ise doğru sensör ve tarayıcının tercih edilmesidir.  LiDAR kullanılmaya başlanmadan önce tercih edilen klasik yöntem; radar teknolojisi, radyo dalgalarını kullanarak veri üretmektedir.

Tercih edilen bir başka yöntem ise kameralardır, ortamın aydınlık olması ve kızılötesi ışığa ihtiyaç duymaktadır. LiDAR yöntemi ise bu faktörlere bağlı kalmadan ve daha az enerji harcayarak veri üretimi sağlayabilmektedir. Çok hızlı ölçme özelliğine sahip olan LiDAR, saniyede milyonlarca nokta datası toplayabilmektedir. Bu sebeple günümüzde en çok tercih edilen uzaktan algılama metotlarından biridir.

LiDAR Drone Ne İşe Yarar?

Dronlar sayesinde herhangi bir yere gitmeden çalışma alanıyla ilgili veriler elde edilebilmektedir. İnsanların erişme zorluğu yaşadığı bölgeler (tehlikeli bölgeler, ulaşım olmayan bölgeler vb.) hakkında veri toplamak için en fazla tercih edilen yöntemlerden biridir.

Günümüzde özellikle kullanımı yaygınlaşan dronların LiDAR teknolojisi ile birleşmesi sonucunda istenilen bir bölgenin yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu modellemesi üretilmektedir. Herhangi bir alanın nokta bulutu datasını hızlı bir şekilde oluşturarak yer yüzünde bulunan objeler hakkında bilgi toplayabilmektedir. Tarım, orman, tarihi kalıntılar, şehir ve madencilik alanları, LiDAR dronlarının kullanıldığı alanlara örnek olarak gösterilebilir.

LiDAR Mapping (LiDAR Haritalama) Nedir?

Çalışma alanını modellemek için LiDAR aracılığıyla toplanan nokta bulutu verilerinde bulunan x ve y koordinat bilgisi sayesinde, her bir noktanın yeryüzündeki doğru konumlarına yerleştirilir. Bu işlemin ardından LiDAR verisinde bulunan z değeri kullanılarak yeryüzü modellenerek harita oluşturulur. Meydana gelen haritada sadece yeryüzüne ait topografya değil, aynı zamanda topografya üzerinde yer alan bitki örtüsü, yapılar, arabalar vb. unsurlar yüksek çözünürlüklü olarak modellenebilmektedir. Bu yüzey istenildiğinde santimetre hatta milimetre boyutundaki detaylarla, 3 boyutlu modeli oluşturulabilmektedir. Ayrıca LiDAR verileri kullanılarak oluşturulan yüzey modelleme haritalarında, RGB (Red, Green, Blue) gibi görselliği etkileyen bilgiler de dahil edilebilmektedir.

LiDAR Programı – LiDAR Uygulamaları

LiDAR datasını işleyebilmek ve kullanıma hazır hale getirip çeşitli analizler gerçekleştirmek için farklı programlar bulunmaktadır. Hemen her alanda kullanılmaya başlanan Coğrafi Bilgi Sistemleri, LiDAR datalarını kullanarak yeryüzünü 3 boyutlu olarak modelleyebilmekte ve çeşitli analizler gerçekleştirebilmektedir. LiDAR datası kullanılarak çalışma alanında bulunan bitki örtüsü, yollar, binalar veya topografya saniyeler içerisinde çıkarılabilmekte ve Canopy analizi yapılabilmektedir. LiDAR verilerinizle çeşitli analizler gerçekleştirmek için distribütörü olduğumuz MapInfo Pro programını tercih edebilirsiniz. MapInfo Blog sayfamızdan LiDAR Analizi yazımızı inceleyerek analizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

LiDAR Kullanım Alanları

LiDAR verilerinin başlıca kullanım alanlarından bazıları şunlardır:

  • — 3 Boyutlu Modelleme
  • — Yüzey Analizleri
  • — Sayısal Arazi Modeli (SAM)
  • Sayısal Yükseklik Modeli (SYM)
  • — Sınıflandırma işlemleri
  • — Uzunluk, alan ve hacim hesaplamaları
  • — Ulaşım Planlaması
  • — Arkeoloji
  • — Tarım ve Orman

Diğer blog içeriklerimizi incelediniz mi?

LiDAR Analizi içeriğimizi İncelediniz mi?