Harita Mini Araç Çubuğunu Özelleştirme

MapInfo Pro’da çalışmalarınızı gerçekleştirirken harita penceresinde sık kullandığınız seçeneklere daha hızlı ulaşabilmek için Harita Mini Araç Çubuğu’nu kullanabilirsiniz. Bu araç çubuğu harita penceresinde sağ tıkladığınızda ekranda görülmektedir. Varsayılan olarak bazı seçeneklerle ekrana gelen bu araç çubuğunu istediğiniz seçeneklerle düzenleyebilir ve değiştirebilirsiniz. Hatta isterseniz birden fazla araç çubuğu hazırlayabilirsiniz. Bunu nasıl yapıldığına birlikte bakalım.

Harita Mini Araç Çubuğunu Özelleştirme

Harita Mini Araç Çubuğu’nu özelleştirmek için Ribbon Özelleştir penceresine gitmeniz gerekir. Buna MapInfo Pro’da üst kısmındaki Hızlı Erişim Araç Çubuğu açılır listesinden Daha Fazla Komut seçeneğini seçerek ya da harita penceresinin Durum Çubuğu’nda yer alan Harita Mini Araç Çubuğu açılır penceresinden Özelleştir seçeneğini seçerek ulaşabilirsiniz.

Özelleştir… seçeneğine tıkladığınızda Ribbon Özelleştir penceresi görüntülenecektir. Soldaki listeden Harita Araç Çubuğu’nu seçiniz.

Bu pencereden yeni seçenekler ekleyebilirsiniz veya mevcut seçenekleri kaldırabilirsiniz. Şu an ekrana gelen pencerede varsayılan araç çubuğuna ait seçenekler yer almaktadır.

Bunun yanında MapInfo Pro‘da sıklıkla kullandığınız belirli bir görev için yeni bir Harita Mini Araç Çubuğu da ekleyebilirsiniz. Şimdi, MapInfo Pro’da sayısallaştırma işlemi yaparken kullanmak için özel bir Harita Mini Araç Çubuğu ekleyeceğiz.

Yeni Harita Mini Araç Çubuğu için sağ tarafta kırmızı ile belirtilen alana istediğiniz biri isim girebilirsiniz. Bu örneğimizde “Sayısallaştırma” ismini kullanacağız.

Daha sonra bu yeni Harita Mini Araç Çubuğunu eklemek için + butonuna tıklıyoruz. Bu işlem ile yeni araç çubuğumuz oluşturuldu. Sol tarafta Komutların Seçileceği Yer açılır listesinden başlıkları değiştirerek istediğiniz seçenekleri mini araç çubuğuna ekleyebiliriz. Seçenekleri eklemek ve kaldırmak için Ekle ve Kaldır butonlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca eklediğiniz seçeneklerin sırasını sağ tarafta bulunan yukarı ve aşağı yön oklarını kullanarak değiştirebilirsiniz.

Düzenlemeleri yaptıktan sonra Sayısallaştırma başlığının yanında yer alan Kaydet butonuna tıklayıp kaydediniz. Ardından Tamam butonuna tıklayıp pencereyi kapatınız.

Ekran görüntüsünde yeni oluşturduğumuz Sayısallaştırma Harita Mini Araç Çubuğu’nu görebilirsiniz.

Harita Mini Araç Çubukları Arasında Geçiş Yapma

Ribbon Özelleştir penceresinde seçilen Harita Mini Araç Çubuğu aynı zamanda geçerli Harita Mini Araç Çubuğu olacaktır. Fakat araç çubukları arasında geçiş yapmanın daha kolay bir yolu bulunmaktadır.

Bu işlem için harita penceresinin orta alt kısmında Durum Çubuğu’ndan Harita Mini Araç Çubuğu açılır listesini kullanabilirsiniz.

Ayrıca Harita Mini Araç Çubuklarınız arasında geçiş yapmak için klavyenizdeki “spacebar” (Boşluk tuşu) kullanabilirsiniz. MapInfo Pro, “spacebar” (boşluk tuşu) her bastığınızda listeden bir sonrakini seçecektir.

Diğer MapInfo Blog İçeriklerimizi İncelediniz mi?

MapInfo Pro Hakkında Detaylı Bilgi