İbrahim BAKKALOĞLU

Şebeke Yönetim Müdürü

SEDAŞ Başarı Hikayesi

SEDAŞ Başarsoft’un EdaBİS ürününü kullanarak harita altyapılarını nasıl dijitalleştirdi?

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ), 20 bin km²’lik faaliyet alanında Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce ve Gebze’deki 5 Bölge Müdürlüğü ve bu Bölge Müdürlüklerine bağlı toplam 21 operasyon merkezinde; 3,8 milyon nüfusa, 2 milyonu aşan müşteriye enerji dağıtım hizmeti vermektedir.

Şirketimiz “Yaşamın her anına Enerjimizi katarız” mottosu ile; elektrik dağıtım hizmetleri için yatırım programı kapsamında, yeni dağıtım tesisleri yapmak ve kapasite artışı sağlamak, mevcut şebekede ek tesisler yapmak, işletme bakım ve onarım çalışmalarını yapmak, bağlantı başvurularını değerlendirmek, elektrik tüketicileriyle bağlantı anlaşması yaparak hizmet vermek, tüketim sayaçlarından endeks okumak, aydınlatma çalışmalarını sürdürmek, elektrik dağıtımında sayaç değişim ve kalibrasyon işlemlerini yapmak, teknik ve teknik olmayan kayıplarla mücadele etmek, elektrik arızalarının, enerji kesinti süreleri ve sayılarının azaltılmasını, elektrik arzının sürekliliğini sağlamakla ilgili çalışmaları yürütmektir.

Şirket bünyesinde birçok kapsamlı uygulamaya CBS birimi olarak veri sağlamaktayız. CBS öncesinde şebeke envanterini takip ve analiz etmek oldukça zahmetli bir süreçti. Güncel veriye ulaşmakla ilgili sıkıntılar yaşanabiliyordu. Şebekemizin büyüklüğü ve enerji verdiğimiz coğrafyanın geniş bir alan kaplaması nedeni ile süreç takibi ve analizi yapan bir program ihtiyacımız oluşmuştu. Başarsoft tarafından geliştirilen EdaBİS yazılımını 2012 yılından beri kullanmaktayız. Coğrafi Bilgi Sistemleri olarak; şirketimiz tarafından ihtiyaç duyulan diğer yazılımlarla entegrasyon sağlamaktayız ve birçok veriye hızlı ve kolay bir biçimde ulaşabiliyoruz. İleriye dönük yatırım planlarımızda ise hızlı bir şekilde aksiyon alıyoruz.

Başarsoft firması 10 yıldır çözüm ortağımız olup, karşılaştığımız problemlere kısa sürede pratik çözümler üretip bizlere zaman kazandırmıştır. Şirketimize karşı tutumlarından dolayı Başarsoft ailesine teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Diğer Başarı Hikayelerimizi İncelediniz mi?

EdaBİS Hakkında Detaylı Bilgi