Halil İbrahim UZUN

Etüt Proje & CBS Birim Yöneticisi

Çorum Elektrik ve Doğal Gaz Tic. A.Ş. Başarı Hikayesi

Çorum Elektrik ve Doğal Gaz Ticaret Anonim Şirketi, Etüt Proje & Coğrafi Bilgi Sistemleri Birim Yöneticisi Halil İbrahim UZUN, DoaBİS’in katkılarını anlattı.

Çorum Elektrik ve Doğal Gaz Ticaret Anonim Şirketi’nde Etüt Proje&Coğrafi Bilgi Sistemleri biriminde 15 yıldır birim yöneticisi olarak görev almaktayım. Şirket bünyesinde Çorumgaz, Kargaz ve Sürmeligaz doğal gaz dağıtım şirketleri ile Çorum, Yozgat, Kastamonu, Karabük, Çankırı il ve ilçelerinde 75 yerleşim yerinde müşterilerimize doğal gaz dağıtım hizmeti vermekteyiz.

2004 yılından beri coğrafi bilgi sistemlerini kullanmaktayız. Uzun yıllar takip ettiğimiz, CBS sektöründen tanıdığımız ve sürekli kullandığımız Google Maps arayüzlerinde veri sağlayıcı olarak gördüğümüz Başarsoft ile firma personelinin şirketimize ziyareti ile tanışmış olduk. Başarsoft’un geliştirdiği Doğalgaz Dağıtım Altyapı ve Bilgi Sistemi (DoaBİS) ile 7 yıldır çalışmaktayız. DoaBİS pratik veri girişi, verilerin servislerle paylaşımı, kolay ve hızlı raporlamalar, amaca hizmet eden tematik haritaların üretimi gibi özellikleriyle günlük iş akışlarımızda bizlere oldukça faydalı oldu. Ayrıca sistemin geliştirmelere açık olması ve ekonomik olarak sunulması Başarsoft’u tercih etmemizde etkin bir rol oynadı.

Şirket bünyesinde kullandığımız coğrafi bilgi sistemlerimizi adres ve altyapı bilgi sistemi olarak ikiye ayırabiliriz. Adres bilgi sistemi olarak düşünüldüğünde; müşterilerimizin ilk abonelik işlemiyle doğal gaz talep edilen binanın tespitinden başlayan süreçte bina önünde doğal gaz şebekesinin varlığının tespitinden, müşterilerin tüketim faturasında yazan adresin oluşturulmasına kadar şebekelerin konum bilgisini de içine alan bir sistem kuruludur. Altyapı bilgi sistemi olarak ise şehir ana giriş vanasından binaların doğal gaz kutusuna kadar aradaki bölge regülatörleri, polietilen, çelik ve servis hatları malzemelerinin coğrafi verilerle kayıt edildiği bir sistemdir. İki sistemin bir arada bulunduğu CBS ortamında ihtiyacımıza göre raporlamalar, sorgulamalar ve hakedişler yapmaktayız.

Sistem üzerinde müşteri hizmetleri, SCADA, call center, işletme ve bakım, acil 187 ekipleri, iç tesisat gibi birimlerde yapılan çalışmalarda entegrasyonlarımız mevcut. Entegrasyonlar sayesinde, şirket içerisinde bilgi akışı ve hizmet takibi şeffaf bir şekilde yürütülmektedir.

Birlikte uzun yıllardır çalışmakta olduğumuz Başarsoft’a destekleri için teşekkür ederiz. Kaliteli çözüm ortağı arayan firmalara tavsiye ediyoruz.

Diğer Başarı Hikayelerimizi İncelediniz mi?

DoaBİS Hakkında Detaylı Bilgi