Utku UÇAR

Coğrafi Bilgi Sistemleri Şefi

Aras Elektrik Başarı Hikayesi

Aras Elektrik Başarsoft’un EdaBİS ürününü kullanarak dağıtım şebekelerini nasıl dijitalleştirdi?

Elektrik dağıtım sektöründe 20 yıldır çalışmakta olup, 2015 yılından bu yana Aras Elektrik Dağıtım A.Ş.’de Coğrafi Bilgi Sistemleri Şefi olarak görev almaktayım. Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak 2013 yılından bu yana sorumluluk bölgemiz içerisinde kalan 7 il ve 58 ilçede zorlu iklimsel ve coğrafi şartlara rağmen abonelerine kesintisiz enerji verebilmek için elektrik şebekelerine gerek yatırım gerekse iyileştirmeler yapmaktayız.

Coğrafi bilgi sisteminin kurulmasından önce işler, şebekenin bütününü görebileceğimiz bir sistemin olmaması sebebiyle oldukça güç yürütülmekteydi. İşletmelerde şebekelere hâkim personeller bulunmakta ve onların beyanları doğrultusunda çalışmalar yapılmaktaydı. Fakat bu personellerin şirketten ayrılması durumunda yerine gelen personelin şebekeyi öğrenmeleri 1-2 sene kadar zaman almaktaydı. Bu da işlerin ilerlemesinde sorun teşkil etmekteydi.

Şebeke modelinin olmaması sebebiyle her türlü keşif işlemi için araziye gitme zorunluluğu olmaktaydı. Bu çalışmalar hem zaman almaktaydı hem de maddi kayıplara sebebiyet vermekteydi. Yatırım planları da şebeke modelinin olmaması sebebiyle sağlıklı bir şekilde yapılamamakta, yine personellerin beyanlarına yürütülmeye çalışılmaktaydı. Sonuç olarak bu beyanlarla dağıtım hizmetleri yürütülmekte, yapılan analizler gerçek durumundan uzak olabiliyordu.

Coğrafi bilgi sistemlerine; sahaya tam anlamıyla hâkim olabilmek, yatırımların sağlıklı bir şekilde planlanması, sağlıklı analizlerin yapılması ve son olarak entegrasyonlarla iş yükünün minimize edilmesi için ihtiyaç duyulmuştur. Başarsoft tarafından geliştirilen EdaBİS yazılımını, 2015 yılından itibaren Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak kullanmaya başladık. Yapılan entegrasyonlarla iş yükü minimuma indirilmiş, diğer yazılımlar beslenerek anlamlı datalar oluşturularak başka sistemlerinde CBS yazılımına bağlı olarak çalışması sağlanmıştır. CBS olmadan modele dayalı analizler yapan diğer yazılımların varlığından söz etmek mümkün olmayacaktır.

Sonuç olarak coğrafi bilgi sisteminin kurulması bizim gibi spesifik işler yapan şirketler için hayati önem taşımakta olup, CBS olmadan hayal gibi gözüken, yapılması çok zaman alan işler/analizler bugüne bakıldığı zaman çok kolaylaşmış ve farkındalık artmıştır.

Verinin sahadan toplama aşamasından yazılıma aktarılması ve bugüne kadar yaşanan sıkıntılarda samimi olarak yanımızda duruşlarından dolayı Başarsoft’a teşekkür ederiz. Diğer firmalara da Başarsoft ürünlerini tavsiye ederim.

Diğer Başarı Hikayelerimizi İncelediniz mi?

EdaBİS Hakkında Detaylı Bilgi