MapInfo Pro Arayüzünü Özelleştirin

MapInfo programını daha konforlu kullanmak için kendimize özel bir sekme oluşturabilir ve içerisine istediğiniz seçenekleri ekleyerek düzenleyebiliriz.

Hemen işlemlere başlayalım.

MapInfo Pro’nun sol üst köşesinde işaretli olan açılır listeden Daha Fazla Komut… seçeneğini seçiniz.

Açılan pencereden sol tarafta yer alan menüde Ribbon özelleştir seçeneğini seçiniz. Bu seçenek ile MapInfo Pro arayüzünde yer alan tüm sekmeler görüntülenecektir.

Yeni Pencere seçeneği ile yeni bir sekme ekleyebilirsiniz. Eklenen yeni sekmenin adını Yeniden Adlandır seçeneğine tıklayıp uygun bir sekme adı yazabilirsiniz.

Sekme oluşturulduktan sonra grup ekleme işlemine geçebiliriz. Oluşturduğumuz yeni sekmeyi seçip Yeni Grup butonuna tıklayınız. Eklenen yeni grubu seçiniz ve Yeniden Adlandır butonuna tıklayıp uygun bir grup adı yazabilirsiniz.

Sekme ve grup ekleme işlemi yapıldıktan sonra artık istediğimiz butonları ekleyebiliriz. Sol tarafta yer alan Komutların Seçileceği Yer açılır listesinden uygun bir liste seçiniz. Seçtiğiniz listede bulunan seçenekler alt pencerede görünecektir.

İstediğiniz butonları/seçenekleri seçiniz ve Ekle butonu ile grubunuzun altına ekleyiniz. Birden fazla grup ve buton/seçenek ekleyebilirsiniz. Sekmenizi istediğiniz gibi düzenledikten sonra Tamam butonuna basabilirsiniz.

Artık kendinize özel oluşturduğunuz sekmeyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Diğer MapInfo Blog İçeriklerimizi İncelediniz mi?

MapInfo Pro Hakkında Detaylı Bilgi