Çıktı için 3 Ölçek Çubuğu

Bugünkü gönderimizde, bir çıktı penceresine ölçek çubuğu eklemenin üç yolunu size göstereceğim:

  1. Bir harita penceresine gömülü ölçek çubuğu
  2. Harita penceresine bağlı ölçek çubuğu
  3. SmartText kullanan özel ölçek çubuğu

Hazırladığımız haritalarda ölçek eklemek temel kurallardan biridir. Örnek olması adına haritanın kartografik ölçeğini gösteren bir Akıllı Metin ekledim. Bu seçeneği, MapInfo Pro 2021 versiyonunda Çıktı sekmesi > Ekle grubu > Metin açılır listesinde bulabilirsiniz. Akıllı Metin takma adlarını SmartTextAliases.xml dosyasından yükler ve bunları kolay erişim için Metin açılır menüsünde gösterir.

1. Bir Harita penceresine gömülü ölçek çubuğu

İlk seçenek, bağımsız bir harita penceresine de yerleştirebileceğiniz ölçek çubuğunu kullanmaktır.

Bu işlemi gerçekleştirmek için Çıktı penceresinde önce harita penceresini etkinleştirmeniz gerekir. Normalde etkinleştirmek için harita penceresini tutan çerçeveye çift tıklayabilirsiniz, klavyeden Alt tuşunu basılı tutarak harita penceresine tek tıklayabilirsiniz veya harita çerçevesine sağ tıklayarak açılan menüden Aktifleştir seçeneğini de kullanabilirsiniz. Haritayı etkinleştirdiğinizde harita penceresinin çerçevesi mavi bir kenarlıkla görünecektir. Ölçek çubuğunu eklemek için Harita sekmesi > ve Haritaya Ekle açılır listesinden Ölçek Çubuğu seçeneğini seçiniz.

Şimdi ise iki pencere aracılığıyla ölçek çubuğunu yapılandırmanız istenecektir. İlk olarak, Ölçek Oluştur penceresinden ölçek çubuğunun konumunu ayarlayabilirsiniz.

Konum ayarı yapıldıktan sonra ikinci pencereye geçmek için İleri seçeneği seçilir. Açılan Ölçek Çubuğu Oluştur penceresinde ölçek çubuğunun kendisini yapılandırmanız gerekecektir. Burada, ölçek çubuğunun boyutunu, kartografik ölçek ile bir metin içermesini isteyip istemediğinizi, çubuk tipini ve rengini kontrol edebilir veya değiştirebilirsiniz. Haritanızın içeriğine göre daha fazla ön plana çıkması için ölçek çubuğuna bir arka plan rengi ekleyebilirsiniz.

Gerekli ayarları yaptıktan sonra Bitir seçeneği ile ölçeğiniz harita penceresinin içine eklenecektir.

Harita penceresi aktifken ölçek çubuğuna sağ tıklayıp onu değiştirebilirsiniz veya silebilirsiniz. İsterseniz farklı bir yere sürükleyerek konumunu değiştirebilirsiniz.

Bu seçeneğin kullanımı oldukça kolaydır. Genellikle kullanıcılar haritanın içinde yer kaplamaması için ölçek çubuğunun harita penceresinin dışında görünmesini isteyebilmektedir. Bu şekilde istiyorsanız bir sonraki seçenek sizin için daha uygun olabilir.

2. Harita penceresine bağlı ölçek çubuğu

Bu seçenekte Ölçek Çubuğu eklentisini kullanarak haritaya bağlı bir ölçek çubuğu oluşturulur.

Çıktı sekmesi > Ekle grubu > Ölçek Çubuğu Ekle seçeneğini seçiniz. Ölçek Çubuğu Ekle seçeneğini görmüyorsanız Çıktı Ölçek Çubuğu aracının yüklü olduğundan emin olunuz.

Ölçek Çubuğu Oluştur diyaloğu ile ölçek çubuğunu ayarlayabilirsiniz. İlk olarak, Çıktı penceresinde birden fazla harita olması durumunda doğru harita penceresine bağlandığından emin olmanız gerekir. Ardından çubuk uzunluğu ve çubuk yüksekliğini ayarlayın ve ölçek çubuğu stili listesinden bir stil seçiniz.

Bu ölçek çubuğu çeşidinin sağladığı avantajlardan biri, mesafe birimi için kullanılan metni değiştirebilmenizdir. MapInfo Pro’nun dil sürümünüze bağlı olarak bu metin değişecektir. MapInfo Pro’nun İngilizce sürümünü kullanıyorsanız, metni her zaman farklı bir dile değiştirebilir veya metre için “m” gibi bir kısaltma kullanabilirsiniz. Mesafe birimlerini metreden kilometreye değiştirmek için bunu kullanmamanız gerektiğini unutmayın. Bu durumda haritanın mesafe birimlerini değiştirmeniz gerekecektir.

Ölçek çubuğunu oluşturduğunuzda çıktı penceresine eklenecektir. Bu ölçek çubuğunun sağladığı bir diğer avantaj ise istediğiniz yere yerleştirme seçeneği sunmasıdır. Ölçeği tutup haritanın içine veya dışına, altına veya üstüne istediğiniz bir yere yerleştirebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte harita penceresi çerçevesinin altına yerleştirilmiştir.

Bunu bir çalışma alanı yani proje dosyası olarak kaydettiğinizde, MapInfo Pro’nun çalışma alanının kaydedildiği klasörde bir alt klasör oluşturduğunu fark edeceksiniz. Çalışma alanınızın adı Line_Stats.wor ise, klasörün adı Line_Stats_CustomFrames olacaktır. Bu klasör, çalışma alanı yüklendiğinde ölçek çubuğunu oluşturabilmek için eklenti tarafından kaydedilen ayarları içerir.

3. SmartText kullanan özel ölçek çubuğu

Son seçeneğimiz ise, kendi ölçek çubuğunuzu oluşturmak ve harita mesafesini hesaplamak için bir Akıllı Metin ifadesini kullanmaktır. Haritanızda mesafeyi hesaplamak için ölçeği bilmeniz gerekir. Haritadaki mesafeyi metre cinsinden elde etmek için cm cinsinden ölçeği metre cinsinden ölçekle çarpabilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte; ölçek çubuğu 10 cm uzunluğunda. Haritanın ölçeği 1 cm ile 200 m arasındadır.

Formül: 10 * 200 = 2.000.

Bu haritada 10 cm’nin gerçek dünyada 2.000 metreye eşit olduğu anlamına gelir.

SmartText ifadesi, 10 cm uzunluğundaki ölçek çubuğu için şöyle görünecektir:

$mb{10000*MapperInfo(LayoutItemWinID(CurContext(1), 1, LAYOUT_ITEM_TYPE_MAPPER), MAPPER_INFO_SCALE)} metre

Yuvarlatılmış sayılar elde etmek için veya basamak gruplandırması eklemek için biçimlendirmek isteyebilirsiniz:

$mb{FormatNumber$(Round(10000*MapperInfo(LayoutItemWinID(CurContext(1), 1, LAYOUT_ITEM_TYPE_MAPPER), MAPPER_INFO_SCALE),10))} metre

Ve işte sonuç. Daha iyi görünen örnekleri eminim siz hazırlayabilirsiniz.

Diğer MapInfo Blog İçeriklerimizi İncelediniz mi?

MapInfo Pro Hakkında Detaylı Bilgi