LiDAR Analizi

Bu yazımızda LiDAR Yüzey Analizi (LiDAR Surface Tools) aracını kullanarak nokta bulutu (Point Cloud) verilerini MapInfo Pro’ya yüklemeyi. ele alacağız. Bu araç, nokta bulutu (*.las ve *.laz) verilerini bir raster grid olarak dijital yükseklik modeline dönüştürmenize olanak tanır.

Oluşturulmuş bir yükseklik grid dosyasının örneğini aşağıda görebilirsiniz. Aşağıdaki tarama ızgarasının hücre boyutu 1 metredir. Raster grid katmanının çözünürlüğü LiDAR dosyalarındaki metrekare başına düşen nokta sayısına bağlıdır. MapInfo Pro, girdi dosyalarından uygun bir hücre boyutu belirlemenize yardımcı olabilmektedir.

Raster sekmesi > LiDAR Tools açılır menüsünde Surface veya Harita sekmesi > LiDAR Surface seçenekleri ile LiDAR yüzey analizi aracına ulaşabilirsiniz.

Analizde kullanılacak dosyaları tek tek veya klasör şeklinde tanıtabiliriz. Bu örneğimizde kullanılacak *.laz dosyalarının tamamını seçerek işleme devam edildi. Klasördeki dosyalar aynı yapıya ve koordinat sistemine sahip olmalıdır. Aşağıda görebileceğiniz gibi bu ayarları her dosya grubu için belirtmeniz gerekecektir.

Analiz için bir veya birden fazla kolon seçebilirsiniz. Genel olarak ölçülen noktaların yükseklik bilgisinin yer aldığı kolonu seçebilirsiniz. Fakat diğer bilgilerin yer aldığı kolonları da seçebilirsiniz. Ayrıca LiDAR datalarında renk bilgisinin saklandığı RGB değerleri gibi işinize yarayacak ek bilgileri de analize dahil edebilirsiniz. Görselleştirmek istediğinizde RGB kolonlarını dahil ederek analizinizi görselleştirebilirsiniz. Bunun için nokta bulutu verilerinizin bu renk bilgisini içermesi gerekmektedir.

Kullanılacak dosyalar üzerinde gerekli ayarlar yapıldıktan sonra “LiDAR Analysis” penceresine geri dönmek için “Tamam” seçeneğine tıklayınız.

Şimdi seçilen dosyaların analizi için gerekli ayarlamalar gerçekleştirilecek. İstediğiniz yüzey türünü seçiniz. Bu örneğimizde Building (Bina) seçeneğini kullandık. Ardından Maximum Triangle Size ve Cell Size değerlerini belirleyiniz. İsterseniz önerilen değerlerle devam edebilirsiniz. Ayrıca sonuç dosyasının adını belirtmeyi unutmayın.

Bu çalışmada toplam boyutu 864 MB olan 4 adet *.laz dosyası seçildi. Verileri işlemeye başlamak için Process seçeneğine tıklayın. Ortaya çıkan raster grid dosyası, *.mrr formatında ve sadece 2,46 MB boyutunda bir dosyadır. Raster grid katmanın içinde yer alan beyaz alanlar Maximum Triangle Size seçeneğinden ayarlanabilir.

Siz de MapInfo Pro Raster Modülü ile LiDAR dosyalarınızı işleyebilirsiniz.

Diğer MapInfo Blog İçeriklerimizi İncelediniz mi?

MapInfo Pro Hakkında Detaylı Bilgi