Küçükpehlivan, NTV Haber’e konuştu

Başarsoft’un patentli yazılımı, hayat kurtarıyor

Başarsoft’un geliştirdiği patentli yerli yazılım, ambulansların acil durumlara daha hızlı müdahale etmesini sağlamasının yanı sıra; bizzat ambulansların karıştığı kaza oranlarında da yüzde 45 oranında düşüş sağladı.

112 Acil Çağrı merkezine özel olarak geliştirdikleri navigasyon yazılımı hakkında, NTV Haber’e konuşan Başarsoft Yönetim Kurulu Başkanı Alim Küçükpehlivan, çağrı yapılan adresin konumlandırılma süresini, 85-90 saniyeden, 17 saniyeye düşürdüklerini ifade etti: “Siz aramayı yaptığınız anda, çağrıyı yapan vatandaşın adres bilgilerini, çok hızlı lokalize edip, koordinatı çok basit bir şekilde oluşturuyoruz. Altyapı sayesinde önceden 85-90 saniye süren koordinatı oluşturma süreci, 17 saniyeye düşürülmüş durumda. Sistem ayrıca ambulans şoförlerine varış süresi belirli, doğrudan ve daha hızlı bir yol gösteriyor. Öte yandan sistem, bizzat ambulans araçlarının adrese ulaşma kaygısı ile karıştığı kazalarda da, son iki yılda yüzde 45 oranında bir düşüş sağladı.”

İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarının ortak çalışması ile uygulamaya alınan sistem, ambulanslar için emniyet şeritli yolları, öncelikli rotaya dahil etmek suretiyle net bir dakikalık zaman kazandırıyor. Türkiye’de iki yıldır kullanılan sistemin, itfaiye araçlarına entegre edilmesi için de çalışma yapılıyor.

Yazılı ve Görsel Basında Başarsoft

Bizden Haberler’i İncelediniz mi?