Küçükpehlivan, “İhtiyaç sahipleri ile yardımları buluşturuyoruz”

A Para Haber’de Uğur Korkmaz’ın sorularını cevaplandıran Başarsoft CEO’su ve Hizmet İhracatçıları Birliği Bilişim Komitesi Üyesi Alim Küçükpehlivan, Başarsoft’un geliştirdiği yardım ihtiyaçlarını haritalandırma portalındaki (deprem.basarsoft.com.tr) gelişmeleri aktardı.

Depremde enkaz altında kalan vatandaşlarımıza ulaşma adına oluşturulan portalı, gönderilen yardımların ihtiyaç sahiplerine doğru konumlarda ulaşması yönünde geliştirdiklerini ifade eden Küçükpehlivan, verilerin herkese açık olduğunu söyledi: “Yardım talep edenler var. Birde bölgeye yardım götürmüş olup dağıtmak isteyenler var. Örneğin 3 bin battaniye getirdim ama kimsenin haberi yok diyorlar. Yani arzı işlemeye başladık. Bilgileri aynı zamanda AFAD ve Çevre Şehircilik Bakanlığı CBS Genel Müdürlüğüne de açtık.”

Mobil Operatörlerimizde Faydalandı

Hem yardımı girmek isteyen hem de nerelerde yoğunluk olduğunu görmek isteyen dış kullanıcıların da portala erişebildiğini belirten Küçükpehlivan, özellikle mobil operatörlerinin de bu verileri kullandığını söyledi: “Mobil operatörlerimiz, harita üzerinde oluşan yardım taleplerini, bir yıkıntı yoğunluğu haritası olarak kullanıp, mobil baz istasyonlarını hangi bölgelere kurmaları gerektiği kararında kullandılar. Dün itibariyle de öğrendik ki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız personelleri de yardım taleplerini karşılamak üzere bu portalı kullanmaya başlamışlar.”

Açık ve Mobil Eczaneler Portala Eklendi

Uygulamaya yeni yardım kalemlerinin de eklendiğini belirten Küçükpehlivan şunları söyledi:  “Malum bölgede benzin sıkıntısı da yaşanıyordu. Açık benzin istasyonlarını da portala ekledik. Diğer bir desteğimiz Türk Eczacılar Birliği gerçekleştirdik. ‘Eczanem Nerede’ isimli bir uygulama var. Uygulamada yıkılmış eczaneleri haritadan kaldırarak şu an hizmet veren eczaneleri ve Birliğin mobil eczanelerinin yerlerini de yayına aldık. Yavaş yavaş uydu görüntüleri de gelmeye başladı. Umarım daha fazla veriyi daha fazla kişiye ulaştırır hale geliriz.”

Yazılı ve Görsel Basında Başarsoft

Bizden Haberler’i İncelediniz mi?