İtfaiye ve Ambulansların Rotası da “Başarsoft”a Emanet

Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan, Radyo Sputnik’te Serhat Ayan’ın sunduğu “Yeni Şeyler Rehberi” programına konuk oldu.

“Adresi, harita ve konum haline getiriyoruz”

Ayan’ın “Hayatımızın çok önemli bir parçasısınız; Başarsoft ne iş yapar?” sorusuna cevaben Küçükpehlivan şunları söyledi: “Özellikle son 40 yılda Türkiye çok ciddi kentleşti ve buna bağlı olarak insanlar yer değiştirdiler. Bu yer değiştirme, birçok bilginin ihtiyaç haline gelmesini sağladı. Mal ve hizmetlerin hareket etmesini sorunsuz sağlayabilmek için adreslerin, harita ve konum haline getirilmesi işini yapıyoruz.”

“20 yıldır sokak sokak veri topluyoruz”

Küçükpehlivan yaklaşık 20 yıldır Türkiye’nin sokaklarını tek tek gezerek bilgi topladıklarını, bunu da vatandaşla paylaştıklarını aktararak; Apple, Google ve Yandex gibi uygulamaların araç; içindeki yakıt ve motorun ise Başarsoft olduğuna dikkat çekti: “Bu uygulamaların hepsi güncel değil. Örneğin Google, yapay zekâ uyguluyor. Bizden düzenli güncelleme almayıp kullanıcılarından bilgi alıyor. Bu durum bazı hatalar vermeye başlıyor. Mesela girilmez bir yoldan size rota verebiliyor. Kullanıcılardan toplanan bilgilerle hatalı sonuçlar çıkabiliyor. Bizim gibi kuralların çok uygulanmadığı ülkelerde, ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bu anlamda Apple Maps en güncel ve güvenlisidir” dedi.

112’den sonra, ambulans ve itfaiyede  

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en hızlı harita güncelleyen firması olduklarını belirten Küçükpehlivan, son projeleri hakkında da bilgi verdi: “Uzun zamandır Başarsoft’un 112’nin merkezinde çalışan adres sistemi, şu an ambulans ve itfaiye araçlarına yaygınlaştırılacak şekilde, yine Başarsoft’un geliştirdiği bir navigasyon yazılımı ile entegre edilmesi sağlanacak. Örneğin yoğun trafikte ambulansı anlık olarak emniyet şeridine yönlendirebilecek.”

Afet senaryoları üzerine geliştirdikleri uygulamalar hakkında da bilgi veren Küçükpehlivan, şunları söyledi: “10 yıldır AFAD ile birlikte çalışıyoruz. Diyelim bir deprem anında birkaç köprü yıkıldı. Yardım ekipleri o bölgeye gittiklerinde yolları bilmiyorsunuz ve navigasyon kullanmanız lazım. Yıkılmış köprüden navigasyon size yol çizdiği zaman işinize yaramaz. Bizim AFAD için geliştirdiğimiz afet sonrası son duruma göre düzenleme yapan yazılımlarımız var.”

HGK ile çalışan tek firmayız

Harita Genel Komutanlığı’yla çalışan tek firma olduklarına dikkat çeken Küçükpehlivan; yürütülen iş birliği hakkında bilgi verdi: “Onlar bize hassas hava fotoğraflarını veriyor; biz de onlara haritalarımıza erişim imkânı veriyoruz. Bu iş birliği sayesinde ülkedeki değişimi çok hızlı haritalandırabiliyoruz.”

Mikro kargoculuk ile saatlik teslimat

Özellikle kargo sektörünün ciddi dönüşüm içine girdiğini ve güncel harita sisteminin çok önemli hale geldiğini belirten Küçükpehlivan; eskiden kargolar bir aktarım merkezinde toplanarak dağıtılırken, artık yeni nesil kargoculukta merkezin ortadan kalktığını vurguladı: “Çıkış noktasından varış noktasına giden uygulamalar oluşturulmaya başlandı. Günümüzde mikro kargoculuk anlayışı ile saatlik teslimat süreci yaşanıyor. Artık büyük firmalar bu dönüşüme girdi ve bu yeni durum ‘adres ve konumu’ çok daha önemli hale getirdi.”

Yazılı ve Görsel Basında Başarsoft

Bizden Haberler’i İncelediniz mi?