Geleceğin rotası ‘Başarsoft Teknoloji Günü’nde konuşuldu

Cumhuriyetin 100. Yılında Geleceğin rotası ‘Başarsoft Teknoloji Günü’nde konuşuldu.

Coğrafi Bilgi Sistemleri alanında, Türkiye’nin öncü kuruluşu Başarsoft tarafından gerçekleştirilen ‘Teknoloji Günü’nde, harita ve konum bazlı teknolojilerin bugünü ve gelecek projeksiyonları konuşuldu.

Sunuculuğunu Çetin Ünsalan’ın yaptığı, Sheraton Grand İstanbul Ataşehir Otel’de gerçekleştirilen etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Başarsoft tanıtımı ve Cumhuriyetin 100. yılına özel hazırlanan ‘Rotamız Cumhuriyet’ konulu video gösterimlerinin ardından, etkinliğinin açılış konuşmasını Başarsoft Yönetim Kurulu Başkanı Alim Küçükpehlivan yaptı.

Rotamız Cumhuriyet

Başarsoft’un veri toplama aracıyla gerçekleştirilen proje ile karayolu üzerinden Türkiye’nin en büyük ‘Ay Yıldız’ rotası, ilk kez çizildi. 5.200 km yol katederek 64 il, ilçeyi kapsayan rota boyunca yapılan çekimler ve röportajlardan oluşan video, katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Konum teknolojilerinde yeni boyut: Human Positioning System

Açılış konuşmasını ‘Dijitalleşme ve Sürdürülebilirlik’ başlıkları üzerine kurgulayan Küçükpehlivan, 26 yılda yaşanan süreçleri göstermesi açısından, şirketin ilk iş olarak yürüttüğü Medine Belediyesi Kent Bilgi Sistemi hakkında bilgiler vererek, Medine’nin tüm sokak ve kapı numara sistemini, ilk kez Türkiye’deki sisteme benzer şekilde kendilerinin gerçekleştirdiğini belirtti.

Navigasyon alanında gelişmeleri de aktaran Küçükpehlivan, 2006’da ilk kez 18 ilde gerçekleştirdikleri konum belirleme sistemi olan MPS (Mobile Positioning System) ile üç baz istasyonundan yaklaşık konumu belirlediklerini söyledi. GPS teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte, uydulardan konum belirleme ile 10-15 metreye kadar yaklaşık konum belirlenir hale geldiğini belirten Küçükpehlivan, yakın bir gelecekte ise kendisinin isim babalığını yaptığı Human Positioning System ile konum belirleme hassasiyetinin 10-15 cm. kadar belirlenebilir hale geleceğini söyledi.

Geleceği Başarsoft olarak önceden hazırladıklarını ifade eden Küçükpehlivan, ülkemizde insan hatası kazaları azaltmak amacına yönelik olarak, 2024 yılından itibaren vitrine çıkacak dünyaca ünlü markalara ait birçok model aracın uyarı sisteminin de, Başarsoft harita altyapısını kullanacağını söyledi.

Üretim odaklı teknoloji

Ülkemizde teknolojiye yönelik hakim bakış açısının ‘tüketmek’ üzere olduğunu belirterek, “Biz ise Başarsoft olarak İstanbul ve Ankara’daki Ar-Ge merkezlerimizde üretim odaklı çözüm teknolojilerine yoğunlaşıyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında bu coğrafyadan mayalanan Cumhuriyet değerlerimize de sahip çıkarak, Türkiye’nin aydınlık geleceğinin inşası için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

PTT’de Başarsoft’la çalışacak

Başarsoft İş Geliştirme ve Satış Müdürü Can Yağar’ın Başarsoft’un ürün ve çözümlerinde geldiği son noktayı özetleyen bir sunum gerçekleştirdi. Buna göre 200 farklı sektöre hizmet veren Başarsoft, Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinin konum datalarını da yüzde 100 oranında tamamlamış durumda. Günümüzde her 100 kargonun 95’inin tesliminde Başarsoft harita altyapısı kullanılırken; yakın zamanda imzalanan anlaşmalar ile artık PTT ve global pazarın en büyük lojistik firması da kargo teslimlerini Başarsoft ile gerçekleştirecek. Ayrıca kargo tesliminde yeni bir süreç başlatan Başarsoft, müşterinin talebine göre kargo tesliminin istenen gün ve saat dilimleri arasında yapılmasına da sağlayacak.

E-Ticaretten Lojistiğe Başarsoft Çözümleri

Etkinlikte e-ticaret, lojistik stratejileri, otomotiv, sigorta ve kargo sektörlerindeki Coğrafi Bilgi Sistem çözümleri, Konum Bazlı Karar Destek Sistemleri, Rota Optimizasyonu ve Personel Servis Sistemleri konu başlıklarında, sektörün önde gelen firma temsilcileri tarafından, örnek uygulama içeren sunumlar gerçekleştirildi.

Sigorta Sektöründe Coğrafi Bilgi Sistemleri konu başlığı ile HDI Sigorta Koordinatör Tanju Akyol;

Dijital Dünyada E-Ticaret ve Lojistik Stratejiler başlığında, Hepsiburada Dağıtım Operasyonları Direktörü Ece Atay, MediaMarkt IT Proje Müdürü Çağdaş Ali Dede, KARGOMsende Bilgi Sistemleri Direktörü Adil Soydal ve MNG Kargo CBS ve Kanal Yönetimi Müdürü Engin Bıçak; Nestchain’de Nestle IT İş Çözümleri Müdürü İlker Tunca; Kargo Sektöründe Coğrafi Bilgi Sistemi başlığında Aras Kargo Kanal Yönetim ve Operasyonel Geliştirme Müdürü Fatih Çetin; Konum Bazlı Karar Destek Sistemlerinde İleri Düzey Stratejiler başlığında Edenred Marka İşbirlikleri Yöneticisi Elçin Yücel, Pizza Lazza İş Geliştirme Müdürü Sercan Al, Boyner Büyük Mağazacılık Ürün Yönetimi ve Kullanıcı Deneyimi Direktörü Sertaç Özyurt, Nestle Professional Kıdemli Gelirler ve GTM Müdürü Turgay Adalı; Daiichi Otomotiv Teknolojileri başlığında Daiichi İş Geliştirme Müdürü Neslihan Engin; Rotoban ile Personel Servis Operasyonlarının Yönetilmesi başlığında Emlak Konut GYO A.Ş. Hizmet Araçları Filo Sorumlusu Enver Bulut, firmalarında kullandıkları Başarsoft yazılım ve çözümlere ilişkin deneyimlerini paylaştı. Sunumların ardından ise firma yetkililerine birer teşekkür plaketi verildi.

Ödüllü yarışmaya büyük ilgi

Sabah ve öğleden sonra iki oturumda olmak üzere, dört sunum ve iki panelden oluşan etkinlikte, bir de ödüllü bilgi yarışması düzenlendi. Sunumlarda anlatılan konuları da içeren sorulardan oluşan yarışmaya, tüm izleyiciler uygulama üzerinden katıldı. En kısa sürede doğru cevap veren ilk 3 kişiye ise çeşitli ödüller verildi.

“Globale açılma hedefine oldukça yaklaştık”

Kapanış konuşması için sahneye davet edilen Başarsoft Genel Müdürü Tuncay Küçükpehlivan, iş ortaklığı yaptıkları firmalara teşekkür ederek, bir devinim halinde yeni sorunlarla karşılaştıklarını ve bunlara yeni çözümler bularak çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Başarsoft olarak globale açılma hedeflerine de oldukça yaklaştıklarını kaydeden Küçükpehlivan, “Umarım seneye bu yeni çözüm ve gelişmeleri paylaşmak üzere yine bir araya geliriz” dedi.

Başarsoft Teknoloji Günü’nün Ankara buluşması ise 5 Aralık’ta Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 

Başarsoft Teknoloji Günü 2023 – İstanbul canlı yayın videosunun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yazılı ve Görsel Basında Başarsoft

Bizden Haberler’i İncelediniz mi?