Dijitalleşmede Yazılım Sektörü Değerlendirmesi

Alim Küçükpehlivan: “Ofise gelme zorunluluğu artık bir dezavantaj.”

Bloomberg HT’de, ‘İş Dünyası’ program sunucusu Zeliha Saraç’ın sorularını cevaplandıran Başarsoft CEO’su ve YASAD Başkan Vekili Alim Küçükpehlivan, yazılım sektörünün bugünü ve geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

 

“Pandemi sonrası gördük ki yazılımcılar dijital göç edebiliyor.”

Pandemi sonrası yazılım dünyasında yaşanan süreci, kendine has bir ifade ile ‘dijital göç’ olarak tanımlayan Küçükpehlivan, yazılımcıların oturdukları yerden aslında dijital göç edebildiklerine dikkat çekti: “Artık bir pasaportla gümrükten geçmeden de, ülkemizdeki yazılımcılar Almanya’da, Amerika’daki bir şirkete çalışabilir hale geldi. Dolayısıyla iyi beyinlerimiz çok hızlı bir şekilde saf değiştirdiler. Tabi ki onlar için iyi bir şeydir, olumsuz olarak söylemiyorum ancak artık ürettikleri bir değer, Alman etiketiyle yazılım piyasasına çıkabiliyor. Bir kişinin yazdığı programı o Alman beş kere, yüz kere satabiliyor. Dolayısıyla bizim bu döngüden kurtulabiliyor olmamız lazım.”

Bu durumun önünde bazı engellerimizin olduğunu kaydeden Küçükpehlivan, konu hakkında bakanlıklarla ciddi görüşmelerinin olduğunu söyledi: “Mesela biz yabancı bir yazılımcıyı istihdam edemiyoruz. Bizim üniversitelerimizden mezun olsa bile hemen 15 gün içinde işe almazsanız, o kişiyi kaybedebiliyorsunuz. Böylece dış yetenekleri kullanabilme seçeneklerimizi de kaybediyoruz. Yani hem kendi yeteneklerimizi kaybediyoruz hem de dış yetenekleri kullanabilme seçeneklerimizi.”

 

Ofise gelme zorunluluğu ciddi bir dezavantaj

Ülkemizdeki yazılımcılar açısından vergisel avantajlarında, artık dezavantaj durumuna geldiğini belirten Küçükpehlivan, konu hakkında şunları söyledi: “Adana’daki bir yazılımcı Almanya’daki bir firmaya yazılım yapabiliyor. Üstüne üstlük gelir vergisinden de muaf. Fakat biz Adana’daki yazılımcıyı çalıştırmaya kalkarsak, çok az bir vergi avantajı yaratabilmek için o kişiyi ofisimize getirmek zorundayız. Yüzde yüz olmasa bile bu oran şimdi yüzde 75’te. Bizim burada sektörün önünü açabilmek ve ihracatı da artırmak adına birinci alınması gereken önlem, yüzde 75 desteğinin yüzde 100’e çekilmesi. Yazılımcının ofise gelmesini zorunlu olmaktan çıkarmamız lazım. Böylece daha esnek daha üretken insanlar yaratabiliriz. Biliyorsunuz üniversite tercihlerinde tıp bölümleri düşerken yazılım tercihleri çok ciddi artıyor. Yazılım global bir pasaport.”

KOBİ’lere dövizle satış yasağı

2018 yılında tüm KOBİ’lerde dövizle satış yasağının geldiğini belirten Küçükpehlivan, bu yasağın sektörü ciddi anlamda sıkıntıya soktuğunu söyledi: “Bir ürün satışı yapan firmamız kendi fiyatını belirlerken, KOBİ’ler TL ile sözleşme yapabiliyor. Tekrar acilen dolar ya da dövize döndürülmesi, istenirse o günkü kurdan ödeme yapılabilir hale gelmesi lazım.” 

e-Turquality destekleri önümüzü açacak

Ticaret Bakanlığı’nın yeni paketi ‘e-Turquality’ ile normal mal satışının dışında hizmet satışında da bu desteklerin verilmesinin sağlanacağını kaydeden Küçükpehlivan, önümüzdeki günlerde başlayacak bu desteklerin, yazılım sektörünün önünü açacağını söyledi.

 

“Yazılım ihracında gümrükler aşmanıza gerek yok”

Yaşanan ekonomik sıkıntıların yazılım sektörüne etkileri konusunda Küçükpehlivan, özellikle pandemi sonrası herkesin tahmininin aksine, yazılım sektörünün büyüdüğüne dikkat çekti: “Pandemi yazılım sektörü için pozitif bir kaldıraç etkisi sağladı. Bir tuşla Kanada’daki kullanıcı sizin programınızı kullanmaya başlayabiliyor. Yazılımı satmak için seyahat etmenize, gümrüklerden geçmenize gerek kalmayabiliyor. Evlere kapanma sürecinde Türkiye, özellikle geçen yıl oyun piyasasında 2 milyar dolar ihracat ile ilk 10 ülke arasında yerini aldı.” 

 

“İthalat girdilerinde artış olmadan da yazılım ihracını artırabilirsiniz” 

Cari açığın kapatılmasında yazılım ihracının stratejik bir konumda olduğunun altını çizen Küçükpehlivan, İthalat-ihracat dengemize bakıldığında, ithalat girdilerini artırmadan da yazılım ihracatının artırılabileceğini söyledi: “Bir mal ya da ürün ihracında bir oteli ısıtmak, bir uçak uçurmak zorundasınızdır; ancak yazılım için aynı şeyleri söyleyemeyiz.”

Yazılı ve Görsel Basında Başarsoft

Bizden Haberler’i İncelediniz mi?