Dabanlı: “Global pazarda payımızı artırmaya çalışıyoruz”

170 ülkeden, 6 bin şirket ve 200 bin katılımcı ile dünyanın en büyük bilişim teknoloji fuarı GITEX Global-2023 Dubai’de gerçekleşti. Türkiye’den 50’nin üzerinde firmanın katıldığı fuarda, Başarsoft stantı yoğun ilgi gördü.

ST Endüstri Radyo’da Çetin Ünsalan’ın hazırlayıp sunduğu, ‘Reel Piyasalar’ programına konuk olan Başarsoft Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Dabanlı, fuara ilişkin izlenimlerini paylaştı.

 

Türk firmaları için büyük potansiyel var

GITEX Global-2023 fuarında Başarsoft olarak kendilerinin de bir stant açtıklarını ifade eden Dabanlı, fuarın Türk firmaları içinde önemli fırsatlar sunduğunu söyledi: “Uluslararası ekosistemi ve iş yapma kültürünü tanımaları açısından, görülmesi gereken bir fuar olduğunu düşünüyorum. Türk firmaları için potansiyel oldukça fazla. İlk planda global firmalardan belki iş alamayabilirsiniz; ancak onların altında alt taşeron olarak çalışan firmalara iş yaparak, özellikle KOBİ’lerimiz Star-Up’larımız için iyi bir başlangıç olabilir.”

Önceleri Dubai’de şirket kurmak için, Dubaili bir firma ile ortaklık kurmak gerektiğini belirten Dabanlı, günümüzde ise Serbest Bölgelerde tamamı size ait kendi şirketinizi kurmanın mümkün olduğunu söyledi.

50’den fazla Türk firması katıldı

16-20 Ekim tarihleri arasında iki farklı lokasyonda gerçekleşen GİTEX Global’e, 170 ülkeden 6 binden fazla şirketin katıldığına dikkat çeken Dabanlı, Başarsoft olarak kendi stantlarının yanında, Türkiye’den 50’nin üzerinde firmanın da katıldığını söyledi: “Fuara Hizmet İhracatçıları Birliği çatısı altında Başarsoft ile birlikte 43 adet yazılım firmamız katıldı. Müstakil katılımlarla birlikte 50’nin üzerinde Türk firması fuarda yerini aldı. Bizde Başarsoft olarak global pastadan payımızı artırmak için çalışıyoruz. Dubai, uluslararası pazarlara açılmak için kullanmamız gereken önemli bir platform.” 

Çölün ortasında dijital bir şehir: Dubai

Altyapısı, ulaşımı, alışveriş merkezleri ile başka ülkelere de model olan Dubai’nin, çok büyük bir değişim yaşadığını ifade eden Dabanlı; çölün ortasında daha insansı, dijital bir şehirle karşılaştığını söyledi.  Dünyanın gittiği yön olan teknoloji ve akıllı şehir olma yolunda Dubai’nin çok ciddi yatırımlar yaptığına dikkat çeken Dabanlı, planlama ve doğru bir hukuk sisteminin önemine dikkat çekti: “Aslında petrolü olmayan tek krallık. Petrolü olan ülkelerin yapamadığını Dubai’nin yaptığını görüyorsunuz. Demek ki önceden altyapı, planlama ve doğru bir hukuk sistemi ile yatırımcı çektiler. Bu yatırımları Dubai ye çektikten sonrada, akıllı bir teknoloji şehri noktasında da en büyük oyunculardan birisi haline geldiler. Bunun yanı sıra binaları ve ışıklandırmalarıyla Dubai, bir show şehri haline gelmiş durumda. Şehrin yaşanabilir ve sürdürülebilir bir şehir olması için de akıllı altyapı yönetimi var. Önceden ‘Dünya ticaretini Dubai’de konuşun’ konsepti vardı; şimdi aynı şeyi bilişim sektörü için yapıyorlar.” 

Kamu-Yerel entegre dijitalleşme

Fuarda büyük bir alanda Dubai’nin kendi hizmetlerini sergilediğini belirten Dabanlı, emniyetten belediye hizmetlerine, altyapıdan vatandaşlık hizmetlerine kadar yaptıkları ve planladıkları her hizmeti bu alanda sunduklarını söyledi: “Bu şu anlama geliyor. Biz ülke olarak, dijitalleşmeye önem veriyoruz ve arkasındayız mesajı verildi. Bir de daha önceleri daha yapay bir şehirken ve dijitalleşme ile yapay şehir algısı güçlenmesi gerekirken; daha insani, hayat dolu bir şehir konseptine dönmüş. Dünyanın her yerinden insanların gelip çalıştığı, işlerini genişlettiği bir ortam sağlamışlar.”

Yazılı ve Görsel Basında Başarsoft

Bizden Haberler’i İncelediniz mi?