Çalışanları Ofise Getirme Zorunluluğu Kalktı

Başarsoft CEO’su ve Hizmet İhracatçıları Birliği Bilişim Komitesi Üyesi Alim Küçükpehlivan, Bloomberg HT’de Zeliha Saraç’ın sunduğu ‘İş Dünyası’ programına katıldı.

Programda uzaktan çalışma oranının yüzde 100’e çıkarılmasından, belirlenen asgari ücretin sektöre yansımasına; üç kamu bankasının sağladığı teknoloji kredisinden, sektördeki EYT’lilere kadar pek çok konu gündeme geldi.

Çalışanları ofise getirme zorunluluğu kalktı

Zeliha Saraç’ın, “Bilişim sektörüne nitelikli işgücü yetiştirilmesine ilişkin düşünceleriniz nelerdir? sorusunu Küçükpehlivan; geçen yıl Cumhurbaşkanının “Bir Milyon Yazılımcı” yetiştirilmesi proje tanıtımında, sektöre verdiği 7 müjdeyi hatırlatarak cevaplandırdı: “Bu müjdelerden 6 tanesi bizim işimize yarayan güzel müjdelerdi. Bazı kredi imkanları, küçük işletmelerde sigorta desteğinin devamı gibi ama sektörümüz açısından en kritik olanı uzaktan çalışma konusuydu. Pandemi ile birlikte sektörümüz, uzaktan çalışmanın keyfine varmış oldu. Ancak desteklerden faydalanmak için yüzde 100 uzaktan çalışmanın önü kapalıydı.  2023 yılı itibariyle bu oran yüzde 100’e çıkarıldı. Cumhurbaşkanı sektör için bu durumu mümkün hale getirdi. Önceki uygulamada, çalışanları haftada bir-iki gün ofise getirme zorunluluğumuz vardı.

Bu durumda Bodrum’da bir ay uzaktan çalışmak istiyorum diyen çalışanı istihdam edemiyordunuz. Oysa aynı kişi, çok daha iyi ücretle yabancı bir şirkete çalışabiliyordu. Dolayısıyla atılan bu adımla, dezavantajlı durumu biraz olsun düzeltebildik.”

Diğer önemli bir adımın ise yine bu proje kapsamında, kaydolan herkese ücretsiz online bilişim eğitimi verilmesi olduğunu belirten Küçükpehlivan, bu uygulamanın da meyvelerini vermeye başladığını; ancak yine de sayı itibariyle olması gerekenin çok uzağında olduklarını söyledi.

Sektör, ücretlerde yurt dışını endeks alıyor

Saraç’ın “2023’te sektör maaş zamlarını konuşuyor. Asgari ücretin belirlenmesi, yazılım sektörüne nasıl yansıdı?” şeklindeki sorusuna ise Küçükpehlivan, ücretler konusunda sektör çalışanlarını, özellikle yurt dışı ile rekabet edebilir hale getirebilmek açısından, zaten zorlanan bir yapıda olduklarına dikkat çekti: “Özellikle oyun sektöründe maaşlarını dolar bazında ayarlayan firmalarımız oldu; fakat getirisi yurt içinden olan firmalarda bu çok kolay bir adım olmadığından, ciddi bir kan kaybı söz konusuydu. Bizim ana girdimiz çalışan maliyetimiz. O yüzden, piyasada konuşulan zam oranlarının üstünde bir maaş zammı yapma durumumuz söz konusu. Eğitimli Türk gençleri için yazılım sektörü ileride çok ciddi potansiyel. Daha öncede konuşmuştuk; bilişim sektörünün ücretlerde endeks olarak aldığı yer doğrudan yurt dışı.”

EYT’li oranı yaklaşık yüzde 5-10

EYT’liler konusunda sektörün daha çok gençlerden oluştuğunu vurgulayan Küçükpehlivan, sektördeki firmalarda EYT’li oranlarının yaklaşık yüzde 5-10 düzeyinde kaldığını söyledi.

Teknoloji kredisi

Saraç’ın, üç kamu bankasının açıkladığı altı ay ana para ödemesiz, 60 ay vadeli, 500 bin lira ‘teknoloji kredileri’ne ilişkin görüşlerini sorduğu Küçükpehlivan, konuya ilişkin şunları söyledi: “Bizim için bu kredi yeterli bir rakam değil. Çünkü bizim bütün girdilerimiz dövizle ve onlar çok yükseldi. Bir yıl öncede aynı imkan sunulmuştu. Sektör en azından bir milyon lira rakamını bekliyor” dedi.

Yazılı ve Görsel Basında Başarsoft

Bizden Haberler’i İncelediniz mi?