Başarsoft’un ambulanslara özel rotalama sistemi CNN Türk’te

Başarsoft tarafından geliştirilen yapay zeka destekli yazılım, özellikle ambulansların çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde olay yerine ulaşabilmelerine imkan tanıyacak.

Sistem sayesinde, ambulansın yol güzergahı üzerinde bulunan araçlara, ‘birkaç dakika içerisinde arkanızdan ambulans gelecek’ şeklinde bir uyarı gönderilecek.

Özellikle büyükşehirlerimizde yaşanan yoğun trafik sebebiyle, ambulans, itfaiye, polis gibi geçiş üstünlüğüne haiz araçların, olay yerine ulaşmalarında yaşadıkları zorluklar, sık sık ülke gündemine gelmekte. Yaşanan gecikmeler sebebiyle de telafisi mümkün olmayan can ve mal kayıpları yaşanabilmekte.

Tüm bu zorlukları aşabilmek adına Başarsoft tarafından geliştirilen yapay zeka destekli yazılım, özellikle ambulansların, çok daha hızlı olay yerine ulaşabilmelerine imkan tanıyor. Sistemin işleyişine ilişkin CNN Türk’e konuşan Başarsoft Ürün Destek Takım Lideri Habip Aslan, ambulans güzergahındaki araç sürücülerine, önceden gönderilecek uyarı mesajı hakkında bilgiler verdi: “Sistem sayesinde ambulansın yol güzergahı üzerinde bulunan araçlara, ‘birkaç dakika içerisinde arkanızdan ambulans gelecek’ şeklinde bir uyarı gönderilecek. Bu uyarı sayesinde, farkında olmayan sürücülerimiz bilgilendirilmiş olacak ve ambulansa yol vermek için hangi şeridi boşaltmaları gerektiği bilgisine göre hareket etmeleri sağlanacak.”

Sistemin işleyişinde yapay zekanın da kullanıldığına dikkat çeken Aslan, e-devlet üzerinde yapılacak bir uygulamaya izin verilmesi durumunda da, araç ve sürücülere uyarı mesajının otomatik olarak gönderilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Yazılı ve Görsel Basında Başarsoft

Bizden Haberler’i İncelediniz mi?