Başarsoft, dünyada bir ilki gerçekleştirdi

Hayat kurtaran ‘Trafik Yoğunluğu Tahmin Sistemi’ uluslararası patentle tescillendi.

Başarsoft’un geliştirdiği ‘Trafik Yoğunluğu Tahmin Sistemi’ ile ambulanslar, itfaiye ve polis araçları gibi trafikte geçiş üstünlüğüne sahip araçlar, olay yerine en kısa sürede ulaşabilecek.

Dünyada bir ilk olarak geliştirilen sistem, uluslararası patentle 20 yıl süre ile Başarsoft adına tescillendi.

Büyükşehirlerimizde artan trafik yoğunluğu sebebiyle, özellikle ambulans, itfaiye ve benzeri araçların olay yerine ulaşmalarında yaşanan gecikmeler, can ve mal kayıplarını artırmaktaydı.

Özellikle büyükşehirlerimizde yaşanan yoğun trafik sebebiyle, ambulans, itfaiye, polis gibi geçiş üstünlüğüne sahip araçların, olay yerine ulaşmalarında yaşadıkları zorluklar, sık sık ülke gündemine gelmekte. Yaşanan gecikmeler sebebiyle de telafisi mümkün olmayan can ve mal kayıpları yaşanabilmekteydi.

Yine bir ilk, Yine Başarsoft

Başarsoft’un geliştirdiği bir yazılım olan ‘Trafik Yoğunluğu Tahmin Sistemi’ ile trafikte geçiş üstünlüğüne sahip araçlar, mümkün olan en kısa sürede olay yerlerine ulaşabilecekler. Dünyada bir ilk olarak geliştirilen sistem, uluslararası patentle 20 yıl süre ile Başarsoft adına tescillendi.

Mevcut durumda Google, Apple, Yandex Maps gibi mevcut haritaları kullanarak belirtilen adrese gitmeye çalışan tüm araçlara, geçiş üstünlükleri, emniyet şeridi, araç tipleri ve farklı araç davranışları gibi unsurlar hesaba katılmadan, standart rotalama yapılmakta. Oysa zamana karşı yarışan ambulans, itfaiye, polis gibi acil yardım ve müdahale araçlarının, çok daha hızlı bir şekilde olay yerine ulaşmalarını sağlayacak sistemi, ilk kez Başarsoft gerçekleştirdi. 21 Ekim 2022 tarihinde ulusal düzeyde tescil altına alına sistem, şimdi de uluslararası patent ile koruma altına alındı.

Anlık trafik analizi ile en hızlı rotalama

Geçiş üstünlüğüne sahip araçlara özel geliştirilen ‘Trafik Yoğunluğu Tahmin Sistemi’nde, güzergah üzerindeki araçların tipleri, trafikteki konumları, hızları, emniyet şeridinin varlığı gibi pek çok değişken anlık olarak analiz edilerek, mümkün olan en hızlı rota ile olay yerine ulaşmaları sağlanıyor. Geliştirilen sistem ile yaşanması muhtemel can ve mal kayıplarının da en aza indirilmesi öngörülüyor. Trafikte geçiş üstünlüğüne sahip araçlar mevcut durumda ters yöne girmek, kırmızı ışıkta geçmek ve hız limitlerine uyma zorunluluklarını aşmak gibi tehlikeli durumlara girmektedir.

Ar-Ge merkezleri ile geleceğe yatırım

Türkiye’nin en güçlü dijital harita altyapısına sahip Başarsoft, 2004 yılında ODTÜ Teknokent’te ilk Ar-Ge ofisini açtı. Ardından 2016 yılında Ankara, 2017 yılında İstanbul büroları da Ar-Ge Merkezleri olarak onaylandı. Çeyrek asırlık birikimiyle Başarsoft, uluslararası standartlarda hayata ve ekonomiye değer katan pek çok ürün ve çözüm geliştiriyor.

Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçlar Nelerdir?

  • Acil ve yaralı hastaları taşıyan ambulans ve araçlar
  • Olay yerinde görevli olan polis, jandarma gibi güvenlik araçları
  • İtfaiye araçları ve orman yangınlarına müdahale eden araçlar
  • Doğalgaz dağıtımıyla ilgilenen doğalgaz acil müdahale araçları
  • Afet ve acil durumlarda görev alan araçlar
  • Kar ve buz gibi durumlarda kullanılan müdahale araçları
  • Hükümlü ve tutuklu nakil araçları
  • Koruma araçlarıyla korunan araçlar
  • Bakanlık onayıyla belirlenen özel araçlar
  • Organ, kan ve doku nakil araçları

Yazılı ve Görsel Basında Başarsoft

Bizden Haberler’i İncelediniz mi?