Başarsoft Bilişimin Merkezi ABD’ye Teknoloji Satacak

Dünya Gazetesi Haberi:

Google, Yandex gibi internet arama motorlarına harita verisi suna Türk şirketi Başarsoft, bilişimin merkezi ABD’ye gözünü dikti. Başarsoft, Silikon Vadisi’nin bulunduğu bölgede bir ofis açarak ABD’lilerin telekom, elektrik, su gibi şebekelerine hizmet verecek.

Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan, Suudi Arabistan’dan Arnavutluk’a bölge coğrafyasında bir çok ülkeyle çalıştıklarını hatırlattı ve “Sırada ABD var” dedi. 20 yıllık geçmişi bulunan Başarsoft’un bir başarı hikayesi yazdığını anlatan Küçükpehlivan, “Bünyemizde çalışan sayısı 400’e ulaştı. Şu anda bu rakamın yüzde 25’i yazılımcı” diye konuştu.

Başarsoft sadece şebeke hizmetleriyle değil özellikle harita yazılımları gibi alanlarda da hizmet veriyor. Bunun örneği ise Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Akıllı Harita Uygulamaları. Yani cep telefonları ve bilgisayarlarımızla aradığımız uydu g.rüntüleri, cadde panoramaları, bina fotoğrafları Başarsoft’un çalışmalarının ürünleri arasında. Kü.ükpehlivan, yurtdışında öne çıkan işlerinden biri olan katı atık yönetim ve takip projesinden bahsediyor. Sistem, Türkiye’de İzmit’te projelendiriliyor. İzmit sokaklarında çöp toplayan 7 bin 200 konteynerin güzergahı, yeri tek tuşla takip ediliyor. Belediyenin bu şekilde sokak sakinlerinin “Çöp konteynerim boşaltılmadı” şikayetlerinin .nüne geçmeyi amaçladığını anlatan Küçükpehlivan, “Sistem, isteyen vatandaşların cep telefonuna ‘Aracımız 5 dakika sonra çöpünüzü alacaktır’ mesajı da gönderecek. Belediye ise bu sistemle hem maliyetleri düşürecek hem de vatandaştan gelen şikayetleri azaltacak” diyor.

Yazılı ve Görsel Basında Başarsoft

Bizden Haberler’i İncelediniz mi?