Hüseyin Kırşan

Hüseyin KIRŞAN

Operasyonel Teknolojiler Müdürü

DİCLE ELEKTRİK (DEDAŞ) Başarı Hikayesi

DİCLE ELEKTRİK (DEDAŞ) Başarsoft’un EdaBİS ürününü kullanarak başarıya nasıl ulaştı?

18 yıldır elektrik dağıtım sektöründe çalışmaktayım. 9 yıldır bu sektörde yöneticilik yapıyorum, şu an Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. bünyesinde Operasyonel Teknolojiler Müdürlüğü görevini yürütmekteyim.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak Güneydoğu Anadolu bölgesinde 6 ilde elektrik dağıtım hizmeti vermekteyiz. Şirket olarak müşterilerimize kaliteli, kesintisiz ve kayıpsız enerji vermek için çalışmalar yürütüyoruz.

CBS öncesinde şebeke verileri kâğıt ortamında, excel tablolarında veya CAD uygulamalarında grafik olarak tutuluyordu. Veriye ulaşmak zor, veri bütünlüğü ve güncelliği yoktu. Kişi bağımlılığından dolayı veri güvenirliliği sağlanamıyordu. Şebeke büyüklüğü ve istatistikleri kesin olarak bilinmemekte ve geleceğe dönük planlama yapılamamaktaydı. Şebeke yönetimi ve analizi, varlık envanteri, kesinti yönetimi, proje üretimi ve şebeke kayıp hesaplama gibi gereksinimlerimiz için şebeke verilerinin yönetildiği ortamlara ihtiyaç vardı.

Başarsoft ile 2007 yılında elektrik dağıtım şebekesinin dijital platformlarda yönetimi için yaptığımız proje kapsamında tanıştık. Yerel firma olması, çözüm odaklı uygulamalar geliştirme noktasında gayretli olmaları, istenilen ihtiyaçlara göre hızlı aksiyon almaları ve en önemlisi hızlı ulaşılabilir olmaları nedenleriyle Başarsoft’u tercih ettik. Şebekenin büyüklüğü ve hizmet verdiğimiz coğrafyanın büyük ve zor bir bölge olması sebebiyle verinin bir sistem üzerinden analiz ve yönetimine ihtiyacımız vardı. Bu sebeple Başarsoft’un Elektrik Dağıtım ve Altyapı Bilgi Sistemi (EdaBİS) ile çalışmaya karar verdik. EdaBİS’in kural bazlı şebeke çizimi özelliği, kolay veri analizi ve yönetimi alanında bizlere çok katkısı oldu.

Sistem üzerinde iş zekâsı, müşteri bilgi sistemi, DMS, OMS, SCADA, OSOS, araç filo, analizör, bakım, Tarım Bakanlığı, EPDK, TEDAŞ, Harita Genel Müdürlüğü, CBS Genel Müdürlüğü, NVİ gibi entegrasyonlarımız mevcut. Entegrasyonlar ihtiyaçlara göre verilerin güncel olarak paylaşımını ve aktarımını, birçok veriye kolay ulaşımımızı ve hızlı güncellemeleri sağlıyor. Kendi sistemimiz üzerinden birden fazla yapıyı birleştirip analiz ve planlama yapabiliyoruz. En önemli nokta ise mevcut entegrasyonlar bizlere büyük zamanlar kazandırıyor.

Başarsoft ile şu ana kadar güçlü bir çözüm ortaklığı ilişkisi gerçekleştirdik. Birlikte öğrenip birlikte geliştiriyoruz, bu da aradaki bağları güçlendiriyor. Tüm süreçlerimizde hızlı desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Karşılıklı memnuniyet çerçevesinde çözüm ortağı arayan firmalara tavsiye ederiz.


DMS: Distribution Management System

OMS: Outage Management System

SCADA: Supervisory Control and Data Acquisition

OSOS: Otomatik Sayaç Okuma Sistemi

Diğer Başarı Hikayelerimizi İncelediniz mi?

EdaBİS Hakkında Detaylı Bilgi