Sefa BAŞ

Proje ve Yatırımlar Müdür Yardımcısı

Akmercan Şirketler Grubu Başarı Hikayesi

Akmercan Şirketler Grubu Başarsoft’un DoaBİS ürününü kullanarak şebekelerini nasıl dijitalleştirdi?

10 yıldır Akmercan Şirketler Grubu bünyesinde çalışmaktayım. 2018 yılından itibaren de Proje ve Yatırımlar Müdür Yardımcısı olarak görev almaktayım. Akmercan Şirketler Grubu, 2006 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan Adıyaman Merkez ile Besni, Kahta ve Gölbaşı yerleşim yerlerinden oluşan doğal gaz dağıtım bölgesi lisansı ihalesini alarak enerji sektörüne adım atmıştır. Ardından 2011 yılından 2016 yılına kadar sayısı 10’u bulan doğal gaz dağıtım lisansları ile toplam 3.000 Km2’lik sorumluluk alanı kapsamında 12 il ve 72 ilçeden oluşan toplamda 3,5 milyonu bulan bir nüfusa 650 personeli ile kesintisiz olarak doğal gaz arzı hizmeti sunmaktadır.

Doğal gaz sektöründeki 16 yıllık devam eden süreç içerisindeki şebeke büyüklüğümüz ise; 30 adet RMS-A (şehir girişi basınç düşürme istasyonu), 8 adet CNG boşaltım istasyonu, 5.500 km doğal gaz dağıtım hattı ile 480.000 aboneye ulaşmıştır. Enerji üretiminde de yerini almak üzere çalışmalarını sürdürmekte olan grubumuz, özellikle ülkemizdeki yerli kaynakların değerlendirilmesine yönelik, çevreci yenilenebilir enerji kaynaklarını hedef almış olup Muğla ilinde 10,76 MW kurulu güce sahip hidroelektrik santralinin inşaatını tamamlayarak elektrik üretimine başlamıştır. Ayrıca kurumumuz güneş ve rüzgâr santral projelerinde proje çalışmalarını yürümektedir.

Bilişim ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmelerle günümüz şartlarındaki kamu kurumları ve özel şirketler; hem günlük operasyonlarında mevcut varlıkların tespiti, analizi, sunumu ve paylaşımı konularında hem de planlanan altyapı yatırımlarına yön verebilmek adına Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanlı projelere katılım yapmak ve bu projelerle bilgiye daha hızlı ulaşarak daha çabuk karar vermek, beraberinde de daha akıllı stratejiler üretme ihtiyacı duymaktadırlar. Yatırım planlama aşamasından son kullanıcıya varana kadar her bir doğal gaz tüketim noktasında CBS teknolojilerinin kullanımı, kurumlara etkin bir süreç yönetimi imkânı sağlamaktadır. Gerçek veriler ile sistemli bir şekilde doğru kararlar alınmasında yardımcı olmaktadır. Altyapı ve üstyapı yatırımlarının ve doğalgaz şebekelerine ait tüm enstrümanların sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için, bu enstrümanların konumsal ve öznitelik verilerinin toplanıp, saklandığı ve analizlerinin yapılabildiği bir sistemin kurulması ve kullanılması zorunlu bir ihtiyaçtır.

Uzun bir süredir Başarsoft’un sayısal yol haritalarının tedarikçiliğini yaptığını, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Çevre Şehircilik Bakanlığı’na, valiliklerden Millî Eğitim Bakanlığına birçok kamu kurumunun Türkiye genelindeki harita bilgilerini en güncel şekilde tedarik ettiğini görüyorduk. Ayrıca Başarsoft’un DoaBİS ve benzeri çözümlerinin, altyapı kurum ve şirketlerinde kullanıldığını görüyorduk. Aynı sektörde olduğumuz birçok doğal gaz dağıtım şirketinde, Türk Telekom’da, GSM şirketlerinde ve elektrik dağıtım şirketlerinde Başarsoft altyapı yönetim sistemleri mevcut. Pazarın büyük bir çoğunluğunda Başarsoft’a ait haritalı bütünleşik navigasyon çözümleri mevcut.

Aynı zamanda Google Maps harita tedarikçisi de olmaları sebebiyle zaten haritaya dokunan birçok mobil kullanıcı da Başarsoft’un dolaylı müşterisi durumundadır. Uygulamaların Apple ve Android platformlarında çalışıyor olması şebeke varlık yönetimi açısından bizim de tercihimizi bu yönde yapmamızı teşvik etmiştir ve 2019 yılı itibariyle DoaBİS sistemine geçiş yapmış bulunmaktayız. Özellikle coğrafi bilgi sistemleri konusunda ve altyapı sektöründeki tecrübesinin yanısıra teknolojik gelişmelere açık çalışmaları ve çözüm odaklı hizmetleri sebebiyle Başarsoft’u tercih etmekteyiz.

DoaBİS sahip olduğumuz altyapı varlıklarının yönetimi için CBS’ye dayalı masaüstü ve web uygulamalarına sahip, sahadaki imalat süreç yönetimini takip edebilen, yatırım yönetim sistemlerine entegre olabilen bir yapıdadır. Canlı veritabanı üzerinde çalışan, aynı anda birden çok kullanıcının aynı anda ve aynı lokasyonda veri işleyebilme yeteneğine sahiptir. DoaBİS ile sayısal CAD verilerimizin fiziksel olarak belirli bir sunucuda, sözel verilerimizin ise farklı bir veritabanı sunucusunda tutulmasına gerek kalmamıştır. Diğer sistemlerle de entegre çalışarak canlı ve güncel bilgiyi coğrafi bilgi ile birlikte sunabilmektedir. Sistemdeki adres verileri ile doğal gaz şebeke varlıklarının tamamı veritabanında mekânsal olarak oluşturulmakta ve güncellemelerinin yapılması DoaBİS masaüstü uygulaması ile gerçekleştirilmektedir. Adres ve şebeke verilerinin sorgulanması, analizi ve raporların gösterimi hem DoaBİS masaüstü uygulamasında hem de DoaBİS web ve mobil uygulamalarında gerçekleştirilmektedir. DoaBiS ile abone yönetim sistemimiz arasında entegrasyonumuz bulunmaktadır. Bu entegrasyon ile sisteme yeni kayıt edilen adres verilerinin anlık olarak herhangi bir işleme gerek kalmadan abonelik alımına hazır hale gelmesi sağlanmaktadır.

DoaBİS öncesinde, sayısal CAD verileri fiziksel olarak bir sunucunda, sözel veriler ise farklı bir veritabanı sunucusunda tutuluyordu. Bu durum CAD çizim datalarının bozulması, çizim dataları üzerinden kullanıcı hataları ile kolay veri silinmesi, CAD çizimlerinin veritabanı ile olan bağlantısının kopması gibi sebepler ile veri kayıplarının yaşanması risklerini üzerinde barındırıyordu. Ayrıca bu tür veri kayıplarının hangi kullanıcı tarafından, hangi zaman diliminde yapıldığı bilgisini içeren log bilgisine de ulaşamıyorduk. Aynı zamanda sözel verilerin ve CAD verilerinin farklı veritabanlarında tutulması web ve mobil uygulama desteğinin sağlanmasında problem oluşturmaktaydı.

DoaBiS’i mevcutta kullanan diğer gaz dağıtım şirketlerinin memnuniyetleri, bu sistemi tercih etmemiz noktasında bizi doğrudan etkiledi. Ek bir spatial lisansa gerek duyulmadan veritabanının direk spatial veri sistemine geçmesi DoaBİS’in en büyük avantajıdır. CAD programlarının istediği gibi güçlü bilgisayar sistemlerine ihtiyaç duymadan masaüstü program kullanımı sağlanabilmektedir. Çözüm ortağına ihtiyaç duyan firmalara tavsiye ediyoruz.

Diğer Başarı Hikayelerimizi İncelediniz mi?

DoaBİS Hakkında Detaylı Bilgi