Rota optimizasyonunda çığır açan uygulamalar

ST Endüstri Radyo’da Çetin Ünsalan’ın hazırlayıp sunduğu ‘Reel Piyasalar’ programa konuk olan Başarsoft Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Yazılım İhracatı Komite Başkanı Alim Küçükpehlivan; Başarsoft’un geliştirdiği uluslararası patentli rota optimizasyon yazılımının, kullanım alanları ve sağladığı verimlilik artışı üzerine bilgiler verdi.

“Yönetmek, yönetebileceğiniz parametreli bilmekle başlıyor”

Ünsalan’ın ‘Üretim süreçleri ve sürdürülebilirlik konusunda neler söylersiniz?’ sorusuna ilişkin Küçükpehlivan, üretimin aslında hammadde temininden başlayan bir süreç olduğuna dikkat çekti: “Üretim aslında hammaddenin tedariğinden başlıyor ve üretilen malında son kullanıcıya ulaştırılmasıyla tamamlanıyor. Genelde yatırım, teşvik, krediler konuşulduğunda sadece fabrikanın içi konuşuluyor. Oysa hammaddenin fabrikaya gelişinin optimizasyonu, yönetimi ve ardından üretilen malın depolara, oradan bayilere ve tüketicilere ulaştırılması gibi bir süreç var. Avrupa Birliği’nde ‘Yeşil Yaklaşım’ın bizde sadece (üretim-fabrika) bölümü algılanıyor. Bu kısmı dikkate almadığınızda, orada oluşan maliyetleri de müşteriye yıkıyorsunuz.”

“Servis tabanlı rota optimizasyonu sunuyoruz”

Başarsoft olarak, endüstriye sundukları hizmetlerden birisinin ‘rota optimizasyonu’ olduğunu belirten Küçükpehlivan şunları söyledi:

“Alışkanlık körlüğü denilen bir şey var. Yıllarca aynı yöntemle tedariğini sağlayan firmalar, belki yeni açılan bir otoban bağlantısını, araya gelen yeni bir antrepoyu ya da otoyol geçiş maliyetlerinin optimize edilebileceği bir rotalamadan haberdar olmayabilirler. Bu süreçleri yönetecek servis tabanlı bir altyapıyı sunuyoruz.”

Kamyona Özel Lojistik Navigasyonu

Uzun zamandır kamyonlara özel navigasyon geliştirdiklerini ve kamyonların üst geçitlerden geçebilecekleri yolları ve geçme yüksekliklerini de lazer metrelerle güncellediklerini belirten Küçükpehlivan, tabelada 5 metre yazsa da, birkaç kez yola atılan asfalt sebebiyle aynı yolun 4.80’e kadar düşebildiğini; dolayısıyla kamyonların doğru yükleme yapsa dahi standart navigasyon kullanmaları halinde köprü ya da üstgeçitlere takılabildiğini söyledi.

Rota optimizasyonu ile yüzde 30’a yakın karlılık

Gerek personel gerek mal ve hizmetlerin dağıtımında, geliştirdikleri rota optimizasyonu ile yüzde 30’e kadar karlılık sağladıklarının altını çizen Küçükpehlivan; artan yakıt maliyetleri, otoyol ücretleri, sürdürülebilirlik, karbon salınımı, iş güvenliği gibi pek çok başlıkta ciddi verimlilik elde ettiklerini söyledi. Bütün işletmeleri taşıma, ulaşım ve ulaştırma maliyetlerini yeniden değerlendirmeleri konusunda uyaran Küçükpehlivan; bu maliyetin optimize edilmesi noktasında firmaların, ancak rakip firmanın daha ucuza teslimat yapmaya başlaması ile farkına vardıklarını söyledi.

“İşletmelerin teknoloji adaptasyonu artırılmalı”

Sosyal medya kullanmanın, dijital okuryazarlık olmadığına dikkat çeken Küçükpehlivan, dijital seçenekler noktasında kapasitenin artırılması gereğine dikkat çekti: “Ticaret ve sanayi odalarına ciddi görev düşüyor. Online eğitimlerle, gerekirse OSB’lerde yerinde eğitimlerle bu seçenekler anlatılmalı. Dijital okuryazarlığın ve teknoloji adaptasyonun artırılmasına ihtiyaç var.

112 Acil Çağrı’da uluslararası patentli altyapı

Ünsalan’ın 112 Acil Çağrı merkezlerinde kullanılan Başarsoft patentli yazılım ve harita altyapısı hakkındaki sorusunu cevaplandıran Küçükpehlivan, Türkiye’nin herhangi bir yerinden, şarjınız olmasa bile 112’nin aranabileceğini söyledi. Gelen tüm çağrıların tüm Türkiye’de dört ana merkezden birine aktarıldığını kaydeden Küçükpehlivan, sistemin işleyişine ilişkin şunları söyledi: “Merkeze bir çağrı ulaştığında, yaklaşık bir konum, operatörün önüne düşüyor. Ondan sonra biz devreye giriyoruz ve gelen konuma göre adres altyapısını ekrana getiriyoruz. Birinci değişim burada yaşandı. Yani adres belirleme sürecini önceleri 85 saniye iken, 17 saniyeye düşürdük. Bu hayat kurtarıcı bir katkı yaratıyor. Şu anda tüm Türkiye’de 112 Acil Çağrı karşılama merkezlerinde çalışan bir Başarsoft harita altyapısı var. En güncel haritalarımızla hizmet veriyoruz. Ayrıca Sağlık Bakanlığı ile entegre altyapı oluşturduk. Ambulanslara özel bir navigasyon sistemi kuruldu. Daha önceleri adres metin olarak ambulansa iletilirken şimdi konum rotalandırılmış hazır olarak gönderiliyor. Burada uluslararası patentini aldığımız bir teknoloji kullanıyoruz. Bu yazılımla navigasyon bilgisini, trafik bilgisi yanı sıra emniyet şeridi bilgisini de rotalamaya dahil ederek gönderiyoruz.”

Yazılımla birlikte ambulansların bizzat karıştığı trafik kazalarındaki yüzde 50 oranında bir azalma yaşandığını belirten Küçükpehlivan, önceleri şoförün yolu kendi planladığını ve bu durumun dikkat dağıttığını ve kazalara sebep olduğunu söyledi: “Ambulans şoförünün gideceği rota ve ne zaman ulaşacağı bilgisi hazır olduğundan, yaşanan kazalarda da yüzde 50 oranında bir azalmanın yaşandı.”

Yazılı ve Görsel Basında Başarsoft

Bizden Haberler’i İncelediniz mi?