Mardin Akıllı Şehir CBS, Başarsoft MapInfo Pro ile kuruluyor

‘Mardin Akıllı Şehir Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS), Başarsoft MapInfo Pro ile kuruluyor. 

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mahmut Demirtaş’ın himayelerinde gerçekleştirilen proje kapsamında Mardin, 2022 yılı sonunda sürdürülebilir Akıllı Şehir Coğrafi Bilgi Sistemi altyapısına kavuşacak.

10 ilçe, 707 mahalle ve 228 mezrayı kapsayan 7 bin 30 km yolun sokak, bulvar, caddeye ait tüm altyapı bilgileri (bina-işyeri sayısı ve numaratajları, kat sayıları, abone sayıları…) ile toplam 168 bin 236 abonenin verileri Başarsoft MapInfo Pro CBS sistemine aktarıldı.

Yine bu kapsamda Mardin’in

— İl, ilçe, mahalle, mezra sınırlarının haritalandırılması;

— Yol ve su şebekeleri ile tesis, depo ve iletim hatlarının haritalandırılması;

— Abonelerin haritalandırılması ve müşteri bilgilerinin bu haritalara entegrasyonu;

— Su kayıpları analiz çalışmaları başlatıldı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) Genel Müdürü Dr. Mehmet Songur’un öncülüğünde yürütülen proje, aynı zamanda ‘Cumhurbaşkanlığı Coğrafi Bilgi Stratejisi ve Eylem Planı 2024’ çerçevesindeki mevzuatlara uygun olarak hazırlanmakta.

2022 yılı sonuna kadar tüm Mardin içme suyu, atık su ve yağmur suyu altyapı bilgileri ile sahadaki gerçek fiziki durumun, harita altyapısına uyumluluğu yüzde 100 oranında sağlanmasıyla Mardin, Başarsoft MapInfo Pro web tabanlı harita altyapısıyla sürdürülebilir bir akıllı şehir-şebeke sistemine kavuşacak.

Projenin, ‘MARSU Web Tabanlı Dijital İnovasyon Platformu’ başlığıyla yapılan lansman toplantısına, Başarsoft İş Geliştirme ve Satış Grup Müdürü Can Yağar katıldı. Toplantıda Mardin Valisi Sayın Mahmut Demirtaş’a himayelerinden dolayı Başarsoft adına ‘Mardin Haritası’ hediye eden Yağar’a, Vali Demirtaş da bir ‘Teşekkür Plaketi’ verdi.

Yazılı ve Görsel Basında Başarsoft

Bizden Haberler’i İncelediniz mi?