MapInfo ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Destek birimimiz sorularınıza olabildiğince hızlı bir şekilde yanıt veriyor olsalar da, Sıkça Sorulan Sorular‘a göz atıp, sorularınıza anında cevap alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Lütfen önce aşağıdaki soru ve cevaplara göz atınız. Merak ettiğiniz konu hakkında aşağıda bir cevap bulamazsanız, eğitim birimimize buradan mail atarak iletişime geçebilirsiniz.

destek-birimi-egitim

S.S.S.


 • Sorgu kaydet ile farklı kaydet arasındaki fark nedir?
  Sorgu kaydet, katmanla sorgu arasındaki bağlantıyı koparmaz ve sorgu tablosu tekrar açıldığında sorgu yapıldığı katmanla gelir. Farklı kaydet, sorguyu kendi başına bir katman olarak kaydeder. Sorgu yapılan katmandan bağımsız bir katman haline getirir.

 • Aralarında ortak bir kolon bulunan iki tablom var. A tablomda bulunan A1 kolonumu B tablomda bulunan B2 kolonuma nasıl aktarabilirim?
  A ve B tabloları açılır. TABLO sekmesi altında bulunan Kolondaki Bilgileri Değiştir komutuna tıklanır. Tablo kısmından B, değiştirilecek kolon kısmından B2, değerlerin alınacağı tablo kısmından A, kolon kısmından da A1 seçilir. Eşleştir butonuna tıklanarak ortak kolonlar tanımlanır. Tamama tıklandığı zaman tablolar arasında bilgi aktarımı gerçekleştirilir.

 • İki tablonun benzer kayıtlarını nasıl bulabilirim? (Hem A hem de B tablosunda olan kayıtlar)
  Bu işlemi SQL sorgu diyalogu ile yapmak mümkündür. Yapılan işlem hangi tablodan seçilmek istenirse Tablodan kısmında öncelikle o tablo seçilir. Örneğin A tablosundan seçim yapılmak isteniyor Tablodan kısmına sırasıyla A ve B olarak tablolar seçilir. Koşullar kısmından A. aynı verileri içeren kolon = B. aynı verileri içeren kolon koşulu yazıldığında aynı olan kayıtlar A tablosundan seçilecektir. Eğer B tablosundan seçim yapılmak isteniyorsa Tablodan kısmından B ve A kolonları sırasıyla seçilerek aynı koşul yazılır ve B tablosundaki aynı kayıtlar seçilir.

 • Verisayfasında seçili olan objeyi harita üzerinde nasıl bulabilirim?
  Harita üzerinde bulunmak istenilen kaydın verisayfası açılır ve kaydın sol tarafında bulunan kutu seçilir. Daha sonra harita penceresinin üstüne, açık haritaların isimlerinin yazılı olduğu kısım, tıklanır ve CTRL+G tuşu ile kayıt harita üzerine seçilir.

 • Düz çizgi, kare veya daire çizerken nasıl daha düzgün çizilebilir?
  Çizgi, dikdörtgen veya elips çizerken CTRL ve/veya SHIFT tuşlarına basılı tutarak yapılan düz çizgi, kare ve daire çizimleri daha düzgün çizilebilir.

 • Katmanın rengini düzenliyorum ama kaydet butonu aktif olmuyor. Katmanı kapatıp açınca eski renkler geri geliyor. Yapılan düzenlemeler nasıl kalıcı hale getirilir?
  Yapılan düzenlemeler gezgin penceresinden katmanın üzerine çift tıklanarak yapılıyorsa değişiklikler geçici olarak yapılır ve bu değişikliklerin proje dosyası olarak kaydedilmesi gerekir. Katmanın kalıcı olarak renkleri değiştirilmek isteniyorsa katmanın düzenlenebilirliği açılır ve katmanın tamamı seçildikten sonra MEKANSAL sekmesi > Stil açılır penceresinden değişiklikler yapılır.

 • Bir nesnenin rengini değiştirirken, renk paletinde bulunmayan bir rengi RGB değerleri ile tanımlayabilir miyim?
  Evet. Renk paleti açıldıktan sonra en alt kısımda bulunan “… “ kutucuğuna tıklanarak RGB değerleri tanımlanabilir.

 • Binalar tablosundan seçmiş olduğum binayı, diğer binalara göre daha belirgin nasıl gösterebilirim?
  Seçilen binanın rengi değiştirilebilir. Bunun için bina seçildikten sonra katmanın düzenlenebilirliği açılır ve MEKANSAL sekmesi altında bulunan Stil kısmından alan stili seçilerek değiştirilebilir.

 • Çizgi (Line) nesnelerini istediğim uzunluk değerinde nasıl parçalayabilirim?
  MapCAD aracını çalıştırınız. Çizginin bulunduğu katmanın düzenlenebilirliğinı açınız. MEKANSAL sekmesi > Düzenle grubundaki nodlar kısmından nokta ekleyi seçiniz ve nokta eklemek istediğiniz çizgiyi ekrana gelen yuvarlak + imleci ile tekrar seçiniz. Açılan pencereden kaç nokta atılması istendiği ve ne kadar aralıklarla atılacağı seçilebilir.

 • Bir tablonun koordinat sistemi nasıl değiştirilir?
  Harita projeksiyonu, HARİTA sekmesi> Harita Seçenekleri kısmından kontrol edilebilir veya değiştirilebilir. Tablo projeksiyonunu değiştirmek için GENEL sekmesi > Kaydet > Farklı Kaydet > Projeksiyon komutu kullanılmalıdır.

 • Verisayfasında bulunan çift kayıtları nasıl temizleyebilirim?
  GENEL sekmesi > Araçlar > Delete Duplicates aracını çalıştırın ve çalışan kısmına gelip üzerinde sağ tıklayarak delete duplicates varsayılan uygulamayı seçiniz. İstenilen tablo ve kolon seçildikten sonra yeni bir katman olarak kaydedilir ve çift olan kayıtlar silinir.

 • Bul komutunu kullanırken eklenen noktalar neden silinmiyor?
  Bul komutu kullanılarak eklenen noktalar kozmetik katmana eklenir ve silmek için kozmetik katmanın düzenlebilirliğinin aktif olması gerekir.

 • 2 tabloya ait verisayfaları ayrı ayrı açıldığında tablonun birinin verisayfasındaki kayıtların arasında gri çizgiler var. Çizgilerin sebebi nedir?
  Bu çizgiler, açılan tabloya ait objelerin bazılarının silindiği anlamına gelir. Katmandaki objeler silindiğinde bunu ifade etmek için verisayfasında gri çizgiler oluşur. Bu çizgileri temizlemek için TABLO sekmesi > Tablo > Tablo Yapısını İzle Değiştir> Tablo Sıkıştır(Advanced Pack) komutundan tabloyu seçtikten sonra hem gri kayıtları temizleyip hem de haritayı sıkıştırmak için her ikisi de seçeneğini seçiniz.

 • Verisayfasında bulunan birden fazla koordinat için koordinattan nokta oluştur komutunu ile atılan bütün noktalar üst üste tek bir nokta halinde görünüyor. Bunun nedeni nedir ve bu noktaları nasıl gerçek konumuna getirilebilir?
  Bunun nedeni koordinattan nokta oluştur komutunu kullanılırken doğru projeksiyonun seçilmemesidir. Noktaların gerçek konumuna taşınması için öncelikle oluşturulan haritanın TABLO sekmesi > Tablo > Tablo Yapısını İzle Değiştir kısmında bulunan “Haritalı” işaret kutucuğunun işareti kaldırılarak haritanın silinmesi gerekir. Daha sonra tekrar koordinattan nokta oluştur komutu ile doğru projeksiyon seçilerek noktalar gerçek konumuna getirilebilir.

 • Verisayfasındaki bilgiler harita objeleri üzerinde nasıl gösterilebilir?
  Gezgin penceresinden, istenilen katmanın sağında bulunan etiket butonuna tıklanarak etiket açılır. Katman üzerine çift tıklanarak açılan etiket görünümü başlığı altından da hangi bilgi etiket olarak görünmek isteniyorsa o kolon seçilebilir.

 • Büyük dosyaların haritalandırılması nasıl hızlandırılır?
  Ekranda çizim işlemini şunlar yavaşlatabilir; çok fazla kıvrıma sahip çizgiler ve alanlar, çok fazla yazı nesnesi ve çok farklı semboldeki noktalardır. Eğer hızlı çizilmesini istiyorsanız, öncelikle katmana çift tıklayıp açılan katman görünümü başlığından görünüm aralığını ayarlayarak uzak görünümde görünmesini engelleyip hızlandırabilirsiniz.

 • Alt alta veya birden fazla etiket harita objeleri üzerinde nasıl gösterilir?
  Gezgin penceresinden etiket eklenecek katman seçilir.
  Etiket butonu aktif hale getirilir ve katmana çift tıklanarak etiket görünümü başlığı altında bulunan etiket kolonu açılır listesinden en alttaki “İfade…” seçilir.
  Kolonlar açılır listesinden etiket olarak yazdırılmak istenen birinci kolon seçilir, alt alta yazmak için fonksiyonlar açılır listesinden + Chr$(10) + ifadesi eklenir ve 2. kolon seçilir. Yan yana yazmak için ise seçilen kolonlar arasına + “ ” + ifadesi eklenir.
  Örnek 1: İl adının üstte nüfus değerinin altta olması için: IL_ADI + chr$(10)+ Nufus_1990 ifadesi yazılır.
  Örnek 2: İl adının üstte nüfus değerinin yanında olması için: IL_ADI + “ ”+ Nufus_1990 ifadesi yazılır

 • MapInfo ’da grid haritaları 3 boyutlu olarak gösterildiğinde haritayı beyaz renklendirip gösteriyor. Sebebi nedir? Nasıl düzeltilir?
  Bu grafik işlemciden kaynaklanan bir durumdur. Bilgisayarda daha yüksek bir grafik işlemci yüklü ise seçilerek bu sorun ortadan kaldırılabilir.
  Genellikle “NVIDIA” grafik sürücü daha yaygın kullanımdadır. Bunun kurulu olduğu bir bilgisayar için aşağıdaki işlem basamakları uygulanmaktadır.
  Masaüstünde sağ tıklayıp NVIDIA Denetim Masası seçeneği seçilir.
  Açılan pencereden sol taraftaki listeden “3D Ayarların Yönetilmesi” seçeneği tıklanır.
  Program ayarları menüsünden “özelleştirilecek programı seçin” kısmına ekle komutu ile MapInfo eklenir.
  “Bu program için tercih edilen grafik işlemciyi seçin” açılır listesinden “Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi” seçilir ve “Uygula” butonuna tıklanır.

 • Üst üste bulunan iki katmanda, alttaki katmandan nasıl seçim yapılabilir?
  MapInfo, haritaya tıklatıldığı yerdeki en üst katmandan başlayarak aşağı doğru seçim yapmaya müsaade eder. Eğer üstteki katmanda bulunan objeyi değil de bir alttaki katmanda bulunan obje seçilmek isteniyorsa, seçim butonu aktifken CTRL tuşuna basılı tutulup istenilen alt katmandan seçim yapana kadar tıklanır. Yapılan ilk tıklama yine üst katmandaki objeyi seçecektir. Örneğin seçilecek olan obje 3. alt katman ise o katmana ulaşana kadar tıklamaya devam edilir. Daha sonra aynı katmandan başka nesneler seçilecekse, CTRL+SHIFT tuşu ile devam edebilir.

 • Harita üzerinde çizim yapmak için çizim araçları nasıl aktif hale getirilir?
  Harita açık iken herhangi bir katman düzenlenebilir değil ise çizim araçları aktif olmaz. Gezgin penceresinden çizim yapılacak katmanının düzenlenebilirliğinin aktif hale getirilmesi gerekir. Herhangi bir katman için çizim yapılmayacaksa kozmetik katmanının düzenlenebilirliğinin açılması da yeterli olacaktır.

 • Hazırlanmış olan haritalar Google Earth’e nasıl gönderilir?
  GENEL sekmesi > Araçlar > Kaydedilen kısmından Google Earth’e Veri Gönder aracını çalıştırınız. Bu aracı haritanızı Google Earth haritaları üzerinde görüntülemek için kullanabilirsiniz. Google Earth’e göndermek istenilen objeleri seçiniz. GENEL sekmesi > Araçlar> Çalışan kısmından Google Earth’e Veri Gönder ’e sağ tıklayınız. Açılan pencereden seçilen objelerin KML olarak ya da resim olarak Google Earth üzerinde görüntülenmek istenildiği seçiniz

 • Çıktı alınırken harita ölçeklendirilebilir mi, ölçek çubuğu çıktıya nasıl eklenir? Çıktı penceresine yazı eklenebilir mi?
  Harita penceresinden çıktı alırken: GENEL sekmesi > Yazdır butonuna tıklanarak Seçenekler ’den Özel Harita Ölçeğini kısmına istenilen ölçek yazılabilir.
  Çıktı penceresinden çıktı alırken: Harita çerçevesine çift tıklayınız, HARİTA sekmesi > Yaklaşım grubunun yanında bulunan butona tıklanarak ölçek ayarlanır.
  Oluşturulan çıktıya çubuk ölçek eklemek için GENEL sekmesi > Araçlar > Kaydedilen kısmından Layout Scalebar’ı çalıştırınız. Harita penceresine çift tıklayarak aktif hale getiriniz ve çıktı sekmesi altında bulunan ölçek çubuğunu alarak istediğiniz bir yere tıklayarak ölçek ekleyin.
  Çıktı penceresine yazı, çıktı sekmesi altında bulunan düzenle grubundaki yazı ekle komutu ile eklenebilir. Eklenen yazının düzenlenmesi için çıktı sekmesi altında bulunan stil grubu kullanılır.

 • Mevcut Excel dosyasını MapInfo içerisinde açtım fakat üzerinde herhangi bir değişiklik yapamıyorum sebebi nedir?
  Excel dosyası MapInfo da doğrudan açılırsa salt okunur biçimde açılır ve üzerinde değişiklik yapılmasına izin vermez. Bu verileri MapInfo da açarken Aç penceresinin en alt kısmında yer alan “MapInfo da düzenlemek için kopyasını oluştur“ tikinin atılması gerekir.

 • Evrensel veri aç ile Universal Translator’un farkı nedir?
  Evrensel veri aç ile farklı formatta bir dosya açıldığında dosya da dönüşüm yapılır ve yapılan bütün değişiklikler kaynak dosyaya yansır. Universal Translator aracı ise kaynak dosyadan bağımsız bir dosya oluşturur ve yapılan değişiklik asıl dosyaya yansımaz.

 • Haritada bulunan objelere dosya veya resim nasıl bağlanır?
  Bir harita objesine dosya veya resim bağlamak için öncelikle verisayfasında bu bilgilerin linklerini içeren kolonların olması gerekir. Gezgin penceresinden katmanı seçiniz ve HARİTA sekmesi > Hotlink Seçenekleri ’ne tıklayınız. Ekle kısmına tıklayınız ve bilgileri içeren kolonları seçerek etiket ve nesnelerde kutucuğunu seçiniz. Harita penceresine tıkladıktan sonra HARİTA sekmesi > Seçenekler grubundaki > Harita Araçları > Hotlink butonuna tıklayınız. Mause ile bağlantı eklenmiş olan objelerin üzerine tıklandığında bağlantıya götürecektir.

 • Yeni bir nokta eklerken koordinat girerek nokta eklenebilir mi? Yazılan bu koordinata nasıl gidilir?
  Haritada düzenlenebilir bir katmana veya kozmetik katman düzenlenebilir yapılıp herhangi bir yere bir nokta eklendiğinde, seç butonu ile noktaya çift tıklandığında ekrana gelen diyaloga X ve Y koordinatları yazılarak nokta oluşturulabilir. Oluşturulan bu nokta seçildikten sonra harita ekranında görünmeyecek bir yerde ise CTRL+G tuşlarına basılarak o koordinata gidilebilir.

 • Çıktı penceresine eklenen haritanın çerçevesinin dış çizgisi nasıl kaldırır?
  Çıktı penceresine eklenmiş olan harita üzerinde sağ tıklayınız ve çerçeve özelliklerini seçiniz. Stil kısmına tıklayarak kenarlık kısmında bulunan stil açılır penceresinden baştaki N şeklini seçiniz.

 • Tablodaki kayıtlara sıra numarası nasıl verilir?
  TABLO sekmesi > Tablo > Tablo Yapısını İzle Değiştir kısmından tabloya SiraNo gibi bir tamsayı kolon ekleyiniz. TABLO sekmesi> Kolondaki Bilgileri Değiştir komutundan tabloyu ve ilgili kolonu seçip, değer kısmına ROWID yazılarak sıra numarası verilebilir.

 • MapInfo verilerini başka klasöre taşırken hangi dosyalar kopyalanmalıdır?
  Dosya isminiz ile başlayan tüm dosyaları kopyalayınız. MapInfo’nun dört temel uzantısı vardır. DosyaAdi. TAB, DosyaAdi. DAT, DosyaAdi. MAP, DosyaAdi. ID normal dosya uzantılarıdır, indeks oluşturuldu ise DosyaAdi. IND oluşur.
  TIN, TDA, TMA uzantılı dosyalar dosya kaydedilene kadar geçici dosyalardır kaydedilince otomatikman silinir. LIN LDA LMA Oracle ile çalışırken açılan geçici dosyalardır.
  Raster dosyalarda (resim dosyası) TAB dosyası ile beraber JPG, GIF, TIF, PNG gibi resim dosyası da kopyalanmalıdır.
  Excel, Access, TXT, DBF vb. formatları kullanan tablolarda yine TAB ve ilgili dosyalar( . xls, . dbf, . txt, . mdb) kopyalanmalıdır.

 • Tablodaki kayıtlara sıra numarası nasıl verilir?
  TABLO sekmesi > Tablo > Tablo Yapısını İzle Değiştir kısmından tabloya SiraNo gibi bir tamsayı kolon ekleyiniz. TABLO sekmesi> Kolondaki Bilgileri Değiştir komutundan tabloyu ve ilgili kolonu seçip, değer kısmına ROWID yazılarak sıra numarası verilebilir.

 • Oluşturulan proje dosyasını başka bilgisayara taşıyınca açılmıyor, hata veriyor veya tek tek dosyaların açılması isteniyor. Sebebi ve çözümü nedir?
  Proje dosyası (. wor) içinde dosyaların hangi klasörden açılacağı bilgisi vardır. Dosyalar başka bir bilgisayara taşıdığınızda aynı sürücü ve klasörde aynı dosya yoksa MapInfo size her dosya için dosya yeri sorar veya hata verir. Bu, proje dosyası içerisinde kayıtlı olan dosyalar silindiğinde ya da adı değiştirildiğinde de geçerlidir.
  Bunu düzeltmek için öncelikle klasörü düzeltmek gerekir veya Notepad ile .WOR dosyanızı açın ve Open Table “c:\…. . şeklindeki satırlardaki hatalı dizinleri düzenleyiniz.
  Bir diğer yöntem olarak GENEL sekmesi > Araçlar içerisinden Workspace Packager aracı kullanılabilir. Bu araç proje dosyası oluşturulduktan sonra kaydedileceği yere proje içerisinde yer alan bütün tabloları paketleme işlemi yapacaktır.

 • Çizim yaparken diğer nesneden otomatik nasıl tamamlanır?
  Oto İzleme: Çizgi veya alan çizerken Snap açılıp (Klavyeden S) ortak kenara sahip nesnenin bir köşesine tıklanır. Sonra ortak sınırın bittiği yerdeki köşede snap(yakala) açık halde gidilir ve CTRL veya SHIFT e basılarak çizimin bitirileceği yere tıklanarak çizim tamamlanır.

 • Verisayfası ve etiketlerde Türkçe karakter görünmüyor, nasıl düzeltilebilir?
  Geçici olarak, verisayfası için F8 tuşuna basılıp, Türkçe bir font ayarlayıp Türkçe görünmesi sağlanabilir.
  Kalıcı olması için BaşarAraçlar > Seçenekler menüsü altında bulunan Browserları Türkçe Yap seçeneği seçilir

 • Harita üzerinde seçilen objenin katmanı otomatik olarak düzenlenebilir yapılabilir mi?
  BasarAraclar. mbx i çalıştırın, BasarArac 2. 5 menüsünün altında bulunan [S] e tıklayınız. Açılan diyalogdan Katmanı Editable Yapı seçiniz. Bu özelliği kapatmak için [S] butonuna tekrar tıklayıp kapatınız.

 • Yerel koordinatlardaki bir harita, nasıl ulusal koordinata dönüştürülebilir?
  Öncelikle en az 4 tane noktanın hem yerel de hem de ulusalda koordinatının bilinmesi gerekir.
  BasarCad. mbx’ i çalıştırınız. BASAR CAD menüsünden Helmert Transformasyonu > Nokta Listesine tıklayınız ve bilinen koordinatları tanımlayınız.
  Dönüştürülecek katmanları haritada açınız.
  BASAR CAD menüsünden Helmert Transformasyonu > Transformasyona Başlayı seçiniz.

 • Etiketler / Tablodaki Bilgiler *.dxf formatına nesne olarak gönderilebilir mi?
  Evet gönderilebilir. BasarAraclar ı çalıştırınız. Nesneler menüsündeki tablodaki bilgileri DXF’e yazı olarak gönderi seçiniz.

 • X1, Y1, X2, Y2 koordinatları ile çizgi çizilebilir mi?
  BasarCAD aracını çalıştırınız. ESKİ sekmesinin altında bulunan basarCAD menüsüne tıklayınız ve buradan “X1, Y1, X2, Y2 kolonlarından line oluştur” komutunu seçiniz.
  Çizgi oluşturulacak tablo seçildikten sonra kolonlar seçilerek çizgi oluşturulur.

 • Yazılar tabloya bilgi olarak nasıl kaydedilir?
  Basar_Araclar. mbx’ i çalıştırınız. Tablo açılır menüsünün altından “yazıları veritabanına at” seçeneğini seçiniz.
  Diğer seçenek ise: Öncelikle tablo yapısından bilgileri kaydedebilmek için bilgiler nümerik ise nümerik, metin ise karakter tipinde ve yeterince genişliğe yeni bir kolon ekleyiniz. Sonra TABLO sekmesi > Kolondaki Bilgileri Değiştir komutundan hangi tablonun hangi kolonuna bilgi atılacağını seçiniz ve değer kısmına Objectinfo( obj, 3) yazınız.

 • Aynı anda birçok kişinin tek bir tabloda çalışması sağlanabilir mi?
  Oracle, SQL Server2008 vb. Spatial formatı destekleyen Databaseleri kurup, Araçlar menüsünün altından Easy Loader ile dosyaları yükleyip, sonra MapInfo içinde Dosya Aç sekmesinden, DBMS bağlantısı açıp haritalı ve haritasız dosyaları açılıp çok kullanıcılı olarak çalışabilirsiniz.

Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan da Takip Edebilirsiniz