Dilsiz (Boş) Harita Nedir?

Dilsiz harita, üzerinde yazı, şekil vb. olmayan, genel olarak sınırların gösterildiği boş haritadır.

Dilsiz haritalar renkli ya da renksiz olarak gösterilebilir. Renksiz il sınırları veya ülke sınırları gösterilen dilsiz haritalar renklendirilerek coğrafi bölgeler, komşu ülkeler veya idari sınırlar gösterilebilir. Bunun yanı sıra dilsiz haritalar idari bölge isimlerinin (bölge, il, ilçe vb.) veya coğrafi unsurların (göl, akarsu, dağ, ova, plato vb.) belirtilmesi amacı ile kullanılabilmektedir.

Dilsiz Dünya Haritası

Dünya dilsiz haritası genellikle kıtaları, sınırları ve coğrafi unsurları göstermek için kullanılabilir.

Dünya Dilsiz Haritası
Dilsiz Harita Ne Demek Dünya

Dilsiz Türkiye Haritası

Dilsiz haritalar farklı çalışma ve inceleme alanları için kullanılabilir. İller, coğrafi bölgeler, siyasi sınırlar vb. unsurlar gösterilebilir. Dilsiz haritalar kullanım alanlarına göre pek çok seçenek içerir.

Dilsiz Harita Nedir
Türkiye Dilsiz Haritası

Dilsiz Bölgeler Haritası

Türkiye Dilsiz Haritası Bölgeler

MapInfo Pro’da Dilsiz (Boş) Harita Çizimi Nasıl Yapılır?

CBS programlarından biri olan MapInfo Pro içerisinde birçok harita çeşidinin yanı sıra Dilsiz Dünya Haritası, Dilsiz Türkiye Haritası, Dilsiz Bölgeler Haritası vb. dilsiz haritalar oluşturulabilir. İstenilen alanın vektör veya raster verisi açılarak dilsiz haritası oluşturulabilir. Dilsiz harita oluşturulurken çizim yapılması gerekiyorsa aşağıdaki videolardan yararlanılabilir.

Koordinatlandırma

Sayısallaştırma

Oluşturulan bu dilsiz harita çıktı penceresine aktarılarak istenilen boyut, ölçek vs. ayarlanarak çıktısı alınabilir. Çıktı penceresi işlemleri için aşağıdaki videodan yararlanılabilir.

Çıktı Oluşturma