Mithat Can DEMİR

BT Yazılım Geliştirme & Proje Yönetimi Müdürü

Aras Kargo Başarı Hikayesi

Aras Kargo, Başarsoft’un Geocoder, Başar Map Server ve Territory Planner ürünlerini kullanarak harita altyapılarını nasıl dijitalleştirdi?

Aras Kargo olarak 1000’e yakın şube, 5 bin üzerinde araç filosundan oluşan geniş dağıtım ağımızla bugün 1 milyonun üzerinde adrese uğrayarak sadece sektörün değil aynı zamanda Türkiye ekonomisinin öncü şirketlerinden biri konumundayız.

2016 yılında başladığımız yatırımlar ve dönüşüm projeleriyle, operasyon şirketinden teknoloji şirketine dönüştük. Bir kargo firması olarak adres bizim için çok önemli. Kargoların hangi adresten alınarak hangi adrese teslim edileceğine dair sürekli iyileştirme ve geliştirmeler içerisindeyiz. Adres tabanlı yapımızı koordinat tabanlı bir yapıya dönüştürerek, teslimat performansımızda artış ve hatalı varış şubesi kaynaklı yönlendirme oranlarında ciddi düşüş elde ettik.

2018’de Başarsoft ile yollarımızın kesişmesi ve karşılıklı yapılan çalışmalar ile neredeyse durma noktasına gelen bu kazanımı tekrar ivmelendirerek ciddi başarılara birlikte imza attık. Artık müşteri adreslerini, kurulan yapılarımızla çok hızlı bir şekilde parçalıyor, koordinata çeviriyor ve doğru bölge, şube hatta kuryeye kadar tespit edebiliyoruz.

Kurulan koordinatlandırma süreçleri sayesinde, e-ticarette gelen istekleri çok hızlı karşılayabilmekte, gerek gönderici gerekse alıcı için adres üzerinden doğru koordinat ile doğru şube tespiti çok hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Neredeyse insan eli değmeden yürütülen bu süreçler sayesinde, gönderilerin hazırlanması ve işleme alınması sürelerinde kazanımlar elde edilmiştir. Burada kazanılan gücü, teslimat süreçlerinde kullanarak performansımıza katkı sağlamayı ve müşteri memnuniyetini artırmayı başardık. Pandemi döneminde artan kargo hacmi, verimli ve sağlıklı işleyen bu yapı sayesinde zamanında karşılandı.

Verilerimizin koordinat bazına kadar indirilmesi, Başarsoft ile yeni bir sürece adım atmamıza imkân sağladı. 2020 yılında CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi) sürecimizi başlattık. Harita üzerinden doğrudan koordinat bazlı verilerimizi görsellere, grafiklere dökebiliyor, mevcut ve yeni çizilen tüm poligonlar ile verilerimizin çeşitli analiz ve raporlarına hızla ulaşabiliyoruz. Buradaki analizlerimizin çıktılarını, iş süreçlerimizde kullanarak kargo süreçlerimizi iyileştirebiliyoruz.

Adres verilerinin güncelliği, adres koordinatlandırma algoritması konusunda karşılıklı yapılan çalışmalar, oluşturulan web tabanlı portallar ve entegrasyonlar ile hem harita hem de CBS sistemlerinde çalışmalar yapabilmenin yanı sıra daha pek çok noktada şirketimizin süreçlerine katkısı olmuştur.

Bizim için bir tedarikçiden çok çözüm ortağı olarak çalışan uzman kadrosuna, güncel ve yenilikçi teknoloji ile yaptığı çalışmalara, çözüm odaklı yaklaşımları için yöneticilerine teşekkür ederiz.

Diğer Başarı Hikayelerimizi İncelediniz mi?

Geocoder Ürünü Hakkında Detaylı Bilgi