Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

 • Bu etkinlik geçti.

MapInfo Pro Temel ve İleri Seviye Eğitimi

8 Mayıs 2017 @ 10:00 - 12 Mayıs 2017 @ 16:00

Eğitim programında ele alınan temel konu başlıkları ve içerikleri şu şekildedir:

A.Temel Seviye Eğitim İçeriği

 1. MapInfo ve CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) Hakkında Genel Bilgilendirme: MapInfo’nun dosya yapısı, dosyalarının program içinde açılması, görüntülenmesi ve genel olarak MapInfo’nun kabiliyetleri anlatılmaktadır.
 2. Verileri Görüntüleme: Bir MapInfo dosyasının tablosal verilerinin (verisayfası)
  ve bu tablo ile ilişkili coğrafi bilgiler de içeren haritasının görüntülenmesi anlatılmaktadır.
 3. Harita Penceresi Kullanımı: Dijital haritalara değişik zoom seviyelerinde yaklaşıp uzaklaşma ve haritaları kaydırma, farklı ölçek seviyelerinde görünümünü, projeksiyon sistemini ayarlama ve değiştirme gibi fonksiyonlar gösterilmektedir.
 4. Katmanlar: Birden fazla katmanla çalışma, bir harita penceresini açıp, katmanları ekleyip, çıkartma ve katmanların sıralamasının değiştirilmesi, katmanlara ait ayarları, örneğin katmanların görünüşlerini değiştirme, harita üzerinden coğrafi bir objenin veri tabanındaki bilgisine ulaşabilme, haritanın detaylarının haritanın zoom seviyesine göre ayarlayabilmesi gösterilmektedir.
 5. Seçim İşlemleri: Seçim butonları ile harita (ekran) üzerinden seçim yapabilme, doğrudan veri tabanındaki belirli şartları sağlayan kayıtları seçme-filtre etme yani sorgulamaların yapılması gösterilmektedir.
 6. Veri Dosyalarını Açma: Farklı formattaki (Excel, Microsoft Access, Text, Dbase, vs.) veri dosyalarının MapInfo içinde açılması ve bu dosyaların kullanılabilir hale getirilmesi.
 7. Coğrafi Kodlama: Verilerin harita üzerinde noktasal olarak gösterilmesi yani, veri setinizde ki coğrafi bilgilerin (adres veya posta kodu gibi) okunup, haritaüzerinde bulunarak verinin nokta ile gösterilmesinin sağlanması anlatılmaktadır.
 8. Nokta Oluşturma: Veritabanında yer alan noktaların x ve y koordinatlarının okutularak harita üzerinde otomatik olarak yerleştirilmesi gösterilmektedir.
 9. Bulma: Bir kişinin, bir yerin veya başka bir şeyin yerinin yazarak harita veya verisayfasında görülmesinin sağlanması anlatılmaktadır.
 10. Etiketleme: Haritaya bakan kişiye yardımcı olmak üzere, harita üzerindeki sokakların, şehirlerin, ülkelerin ya da diğer coğrafi nesnelerin isimleri gibi açıklayıcı notları veya her ülkedeki satış seviyeleri gibi grafikleri, haritanın üzerine ekleyerek, haritayı inceleyen kişilerin, harita üzerindeki bilgileri analiz etmesini kolaylaştırılması gösterilmektedir.
 11. Tematik Harita – Renklendirme: Sunum ve analiz yapmak için alttaki bilgiye bağlı olarak haritanın değişik şekillerde gösterilmesi anlatılmaktadır
 12. Sınıflandırma: Harita objelerini belirli bir guruba ya da sınıfa atama işlemi ve bu sınıflama özelliğini kullanarak, veri tabanındaki bilgileri güncelleme ve haritayı bu gruplara göre renklendirme işlemi anlatılmaktadır.
 13. Çıktı Alma: Yapılan haritaların, verilerin, istenilen ölçek, format ve kâğıt büyüklüğünde çıktılarının alınması gösterilmektedir.
 14. Tampon Oluşturma: Noktaların, çizgilerin, çoklu çizgilerin ya da alanların etrafında belirli bir mesafeye göre bölge oluşturarak çeşitli yakınlık analizlerinin yapılması anlatılmaktadır.

B.İleri Seviye Eğitim İçeriği

 1. OLE: MapInfo’daki haritaların başka programlara ya pencereyi ya da Obje Bağlantısı ve Yerleştirmesi’nin (OLE – Object Linking and Embedding) yapılması gösterilmektedir.
 2. Tablo Yapısını İzleme, Değiştirme & Kolon Güncelleme: Veri tabanı oluşturma, mevcut veri tabanında değişiklik yapma, temizleme, başka bir tabloyu kullanarak mevcut veri tabanını güncelleme, gibi veri tabanı işlemlerini anlatılmaktadır.
 3. İleri Tematik ve 3 Boyutlu Haritalama: Harita üzerinde bar grafik veya pasta grafiklerinin oluşturulması, bölge üzerinde nokta ile tematik oluşturma ve alt kısmı gösteren şablon kullanarak iki kere tematik oluşturma işlemini, tematik haritalamada kullanılan ana araçlardan biri olan grid tematik haritalamasını ve yaratılan grid haritanın 3-boyutlu görüntülenmesi göreceğiz ve 3-boyutlu analizlerden biri olan prizma harita yapma işlemleri gösterilmektedir.
 4. Sorgulama İşlemleri SQL: SQL (Structured Query Language-Yapısal Sorgulama Dili) fonksiyonlarının kullanılarak bir ve birden fazla tablodan ilişkisel sorgulamaların yapılması, coğrafi özelliklerin sorgulanması, coğrafi özelliklerin hesaplanması, verilerin filtrelenmesi ve yeni veri oluşturma işlemleri gösterilmektedir.
 5. Obje Oluşturma ve Editleme İşlemleri: Harita objelerinin oluşturulması, çizim işlemleri ve oluşturulan objelerin yeniden düzeltilmesi işlemlerini, objeleri oluşturmak için çizim araçlarının kullanımı ve çizim menüsünün fonksiyonlarını, objelerin birleştirilmesi ve parçalanması işlemleri gösterilmektedir.
 6. İmaj (Raster) Haritaların ve Görüntülerin Kullanımı: Taranmış imajların harita altlık ya da doğrudan bilgilendirici olarak kullanılması, paftaların taranması ile elde edilen görüntülerin koordinat sistemine oturtulması ve sayısal haritalar ile birlikte kullanımı anlatılmaktadır.
 7. MapCAD Araçları Kullanımı: Mapinfo Professional’da çalışan CAD ve haritacılık için gerekli fonksiyonlar anlatılacaktır.

Detaylar

Başlangıç:
8 Mayıs 2017 @ 10:00
Bitiş:
12 Mayıs 2017 @ 16:00
Etkinlik Kategori:

Organizatör

Başarsoft
Telefon:
0312 473 70 80
E-posta:
egitim@basarsoft.com.tr
Website:
http://www.basarsoft.com.tr

Mekan

Başarsoft Ankara
Ehlibeyt Mahallesi, Ceyhun Atıf Kansu Caddesi, No: 114 Bayraktar Center A Blok Kat:12 No:41 Balgat / Çankaya
Ankara, Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0312 473 70 80
Website:
http://www.basarsoft.com.tr